Adidas'ın Yeni Ayakkabısı Okyanusları Temizliyor

Gizem ŞAHİN / 07 Temmuz 2015

Adidas, tamamen okyanuslarda bulunan plastiklerden üretilen yenilikçi ayakkabı konsepti 'Parley for the Oceans' ile kurduğu yeni ortaklığı kutluyor.

Parley for the Oceans ekibi, okyanusların kırılgan durumuna dikkat çekmek ve bu durumu değiştirecek projeler üretmek için yaratıcıları ve düşünürleri bir araya getiriyor. Yeryüzündeki ve denizlerdeki biyolojik çeşitliliği korumamız gerektiğini ve bunun için gerekli çözümlerin de yaratıcı fikirler üreterek geliştirilebileceğini düşünen ekip, Adidas ile yeni bir ortaklık kuruyor. Ortaklığın sonucunda ise tamamen okyanuslarda bulunan atıklardan oluşturulmuş, çevreye duyarlı olduğu kadar özgün tasarıma sahip bir ayakkabı ortaya çıkıyor.

Adidas ekibi prototip ayakkabıyı "Primeknit" ayakkabılarında kullandığı ve sıfır atık ortaya çıkaran yenilikçi teknolojisi ile üretmiş. Örgü teknolojisi, normal ayakkabı üretimlerindeki malzeme kesilmelerini ortadan kaldırdığı için sonuçta ortaya çıkacak atık oranını da önemli düzeyde azaltıyor. Ayakkabıda kullanılan filament ve iplikler, okyanuslardaki atıklardan ve kar amacı gütmeyen ekip Sea Shepherd'ın 110 gün boyunca Batı Afrika kıyılarında gerçekleştirdiği keşiflerinde toplanan yasa dışı galsama ağlarından (uzatma ağı) üretilmiş.

Adidas grubunun küresel marka yönetim kurulu üyesi Eric Liedtke, kendilerini malzeme konusunda sınırlamadıklarını belirterek, yakın zamanda ayakkabıların yanı sıra, tişört ve şort gibi diğer ürünlerde de bu malzemenin kullanılabileceğini belirtiyor.

Parley for the Oceans ekibi ve çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :