Açık Hava Başkentinde Doğal Havuz

mimarizm.com / 18 Kasım 2021
Sweco Architects tasarımı Eastern and Western Bathing Resort, Danimarka’nın Silkeborg kentinin “açık hava başkenti” olma vizyonu doğrultusunda ziyaretçilerine yıl boyu farklı etkinlikler sunarken yerleştiği gölün ekolojik dengesini de korumayı hedefliyor.

Fotoğraflar: Sweco Danmark

Almindsø Resort içinde, doğal formlardan ilham alınarak daire biçiminde tasarlanan entegre binalar ve tesisler, birbirine köprülerle bağlanarak hem çevresel etkiyi en aza indiriyor hem de ziyaretçileri yüzmeye davet ediyor. Yeni göl banyoları, yerel kaynaklı ahşaptan inşa ediliyor ve bağlantı parçaları kullanılmadan cıvatalarla birbirine bağlanıyor.

Bölgede proje izni, yeni tatil köylerinin bölgenin hayvanları, bitkileri ve su ortamı için herhangi bir sonuç doğurmadan inşa edilmesini sağlayan kapsamlı bir habitat etki değerlendirmesine dayalı olarak veriliyor. Tesisi çevreleyen ortam da birkaç nadir sualtı bitkisi türü ile yüksek biyolojik çeşitlilik içeriyor.

Almindsø, iyi su kalitesini korumayı taahhüt eden uluslararası bir koruma alanının parçası olduğu için, çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için konukların göle erişimi de tasarım aracılığıyla sınırlandırılıyor. Farklı alanlardaki çeşitli tesislerle banyo deneyimini zenginleştirirken biyolojik çeşitliliğin de korunmasını garanti ediyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :