Kırmızı Küp

mimarizm.com / 16 Kasım 2021
Pekin Teknoloji Üniversitesi ve Pekin Gengdan Eğitim Geliştirme Merkezi tarafından ortaklaşa kurulan Gengdan Enstitüsü, “açık, uluslararası ve uygulama odaklı” yönelimi ile uluslararasılaşmayı stratejik bir hedef olarak belirleyip uluslararası öğrencileri için HCBY Group’un imzasını taşıyan bir yurt inşa etti.

Fotoğraflar: Shouming Wang

Gengdan Enstitüsü'nün, eski bir endüstri yapısının öğrenci yurdu olarak yenilenmesini kapsayan projesinde öncelikli tasarım kararları, yapının çevreyle uyumlu bir biçimde, nitelikli bir yaşam alanı sunması oldu. Mimarinin ve doğanın bütünleştiğine ve mimarinin de doğa olduğuna duyulan inançla çevredeki az katlı yapılar ve yeşil dokuyla, çok katlı binanın nasıl etkileşim kuracağı araştırıldı. Pekin Teknoloji Üniversitesi ve Pekin Gengdan Eğitim Geliştirme Merkezi tarafından ortaklaşa kurulan, HCBY Group’un inşa ettiği öğrenci yurdunda, kullanıcıların doğayla aktif iletişim kurması önceliklendirildi.

Pekin’in geleneksel yerleşim dokusunda önemli yer kaplayan avlulu yapılarından ilham alınarak bir yandan içe dönük, zengin yaşam senaryolu; bir yandan da çevresiyle güçlü ilişkiler kura çok katlı bir “Siheyuan” kurgulandı. Bu sayede yeni bir mekânsal deneyim sunmaya çalışıldı.

Mevcut yapının taban alanı genişletilerek tüm bina, 24 metre uzunluğunda, eninde ve yüksekliğinde bir küp olarak tasarlandı. Tüm yapı, cepheye özgürlük verirken avluyu çevreleyen, alanı içe ve dışa doğru birleştiren iki beton silindir tarafından desteklendi.

Birinci kat, kafeterya, etkinlik odası, çamaşırhane, yemekhane gibi sosyal alanlar ile donatıldı. İkinci ila yedinci katlarda, her katta her biri kendi banyosuna sahip 12 oda yedi metrekarelik bir iç avluyu çevreleyecek şekilde düzenlendi. Birinci katta doğal aydınlatma sağlamak için avluda çatı penceresine yer verildi.

Mimaride, enstitünün kırmızı rengi vurgulandı. Cephe, iç içe geçen boşluk ve dolulukların üç boyutlu ritmi ile kurgulandı. Böylece mahremiyet sağlanırken teknik üniteler de gizlendi ve yalın bir tasarım ortaya kondu.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :