28. UIA Dünya Mimarlık Kongresi Kopenhag’ta Gerçekleştirildi

mimarizm.com / 10 Ağustos 2023
KTMMOB Mimarlar Odası, Kopenhag’ta gerçekleştirilen 28. Uluslararası Mimarlar Birliği Dünya Mimarlık Kongresi ve 29. Genel Kurulu'na katıldı.

UIA 28. Dünya Mimarlık Kongresi ve 29. Genel Kurulu 2 - 9 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kopenhag-Danimarka’da gerçekleştirildi. KTMMOB Mimarlar Odası, toplantılara ve Genel Kurula, TMMOB Mimarlar Odası delegeleri ile katılım sağlandı. Genel Kurul'a KTMMOB Mimarlar Odası’nı temsilen Başkan Kozan Uzunoğlu ve 52. Dönem Oda Başkanı Türker Aktaç katıldı.

Genel Kurul'da UIA Başkanlığı’na Regina Gonthier (İsviçre) seçildi. Türkiye ve Kıbrıs’ın da içinde bulunduğu 2. Bölge Başkanlığı’na ise Jerzy Grochulski (Polonya) seçildi. Regina Gonthier, Türkiye’de yaşanan 6 Şubat 2023 tarihli depremlerin ardından mesleki dayanışma ve desteklerini paylaşmıştı.

Yeni Seçilen Üyeler

Genel Kurul öncesinde 2 - 6 Temmuz 2023 tarihleri arasında, “Sürdürülebilir Gelecek – Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla düzenlenen kongreye, 135 ülkeden 6000'den fazla katılımcı katıldı. 400’den fazla konuşmacıyla 150 oturum, 250 bilimsel makale sunumu ve 100'den fazla sergi gerçekleştirildi.

2021 yılında; tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen 27. Mimarlık Kongresi ve 28.Genel Kurulun ardından, Kopenhag’taki toplantılar yoğun bir katılımla yüz yüze düzenlendi.

2026 UIA 29. Dünya Mimarlık Kongresi’nin Barselona-İspanya’da gerçekleştirileceği ilan edildi. Ayrıca, 30. Genel Kurul Toplantısı da 2026 yılında Barselona-İspanya ev sahipliğinde düzenlenecek ve Barselona UNESCO-UIA 2026 Dünya Mimarlık Başkenti olacak. 1996 yılında UIA Dünya Mimarlık Kongresine ev sahipliği yapan Barselona, kongreye ikinci kez ev sahipliği yapan ilk şehir olacak.

Genel Kurul’un son oturumunda; 2029 yılında gerçekleştirilecek olan 30. Dünya Mimarlık Kongresi ve 31. Genel Kurul için Pekin - Çin ev sahibi olarak seçildi.

2024 yılında UIA Uluslararası Forumu Kuala Lumpur-Malezya’da, Malezya Mimarlar Enstitüsü (PAM) tarafından organize edilecek. Etkinlik “İnsanlık ve Sürdürülebilir Büyüme” temasıyla düzenlenecek.

Prof. Dr. Ayşen Ciravoğlu, UIA Konseyi II. Bölge Asil Üyeliğine yeniden seçilirken, Doç. Dr. Tonguç Akış Yedek Üyeliğe seçildi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :