16. Venedik Mimarlık Bienali'nin Küratörleri Açıklandı

Amber Eroyan / 17 Ocak 2017
Paolo Baratta başkanlığındaki Venedik Bienali Yönetim Kurulu, Grafton Architects kurucu ortakları Yvonne Farrell ve Shelley McNamara'yı 2018 yılında gerçekleşecek 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörleri olarak belirledi. 

Venedik Mimarlık Bienali Başkanı Paolo Baratta, küratör seçimi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Alejandro Aravena'nın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, ziyaretçilere, mimarlığın dünya çapındaki evrimine ilişkin eleştirel bir bakış sunarak, bireylerden ve toplumdan gelen nitelikli bir talebin aynı derecede etkili bir yanıtla karşılanmasının ne denli önemli olduğunun altı çizdi ve böylece mimarlığın, sivil toplumun yaşadığı ve çalıştığı alanı organize etme araçlarından biri olduğunu teyit etti. Bu doğrultuda Yvonne Farrell ve Shelley McNamara da aynı konuyu ele almaya devam edecekler. Ancak bunu kamusal ve özel alan, kentsel alan, arazi ve peyzaj kalitesini mimarlığın ana amaçları olarak gören bir bakış açısı ile yapacaklar. Çalışmalarındaki titizlikle bilinen küratörler, yoğun eğitim faaliyetleri ve yeni nesli etkileme becerileri ile de tanınıyorlar."

16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 26 Mayıs - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Eğitim kuramı ve pratiğinde deneyimli bir mimarlık ikilisi: 
Yvonne Farrell & Shelley McNamara

University College of Dublin Mimarlık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1977 yılında Grafton Architects firmasını kuran mimarlık ikilisi Yvonne Farrell ve Shelley McNamara, çalışmalarını Dublin'de sürdürüyor.

Okullar, enstitüler ve üniversiteler için çok sayıda eğitim yapısı tasarlayan ve inşa eden Farrell ve McNamara'nın projeleri arasında; Dunshaughlin Ofisleri, Parson's Binası, Trinity College (Dublin), Maliye Bakanlığı Bayındırlık Dairesi (Dublin) ve Milano'daki Università Bocconi için yeni bir bina yer alıyor.  

Università Bocconi

Università Bocconi

Università BocconiUniversità Bocconi, Milano

Grafton Architects uluslararası yarışmalardan da pek çok ödülle geri döndü. Toulouse Üniversitesi İktisat Fakültesi, Kingston University London Town House, Institut Mines Telecom kampusu (Paris), Dublin için yeni kent kütüphanesi (Shaffrey Associates ile birlikte) ofisin birinci geldiği yarışmalardan birkaçı. Grafton Architects yakın dönemde, London School of Economics and Political Science (LSE)'nin Holborn'daki yeni fakülte binasını tasarlamak üzere görevlendirildi. 

Toulouse Üniversitesi İktisat FakültesiToulouse Üniversitesi İktisat Fakültesi, maket

Toulouse Üniversitesi İktisat FakültesiToulouse Üniversitesi İktisat Fakültesi​, gece görünümü

Kingston University London Town HouseKingston University London Town House, kesit

Kingston University London Town HouseKingston University London Town House, oditoryum

LSELSE iç mekan

İrlanda Mimarlar Birliği ödüllerinde de çok sayıda başarı elde eden ofis, Milano'daki Università Bocconi'nin yeni binası için gerçekleştirdiği tasarım ile 2008 yılında 'Yılın Binası' ödülüne değer görüldü. Limerick Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Öğrenci Yurdu projesi ile Sterling Ödülü'nde finale kalan Grafton Architects; Lima'daki UTEC Üniversitesi projesi ile 2016 yılında ilk kez verilen RIBA Uluslararası Ödülü'nü kazandı.

Limerick Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Öğrenci Yurdu

Limerick Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Öğrenci YurduLimerick Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Öğrenci Yurdu​

Yvonne Farrell ve Shelley McNamara ayrıca, 2015 yılında Jane Drew Ödülü'ne, 2016 yılında İrlanda Tasarım Enstitüsü Başkan Ödülü'ne değer bulundu.   

Mezunu oldukları University College of Dublin (UCD)'de 1976'dan bu yana ders veren Farrell ve McNamara halen, Accademia di Mendrisio'da tam zamanlı, UCD'de ise yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev alıyor. Avrupa ve ABD'denin çeşitli yerlerinde dersler ve konferanslar veren ikili, Harvard GSD'deki Kenzo Tange Kürsüsü ile Yale'deki Louis Kahn Kürsüsü'nde de misafir öğretim üyesi olarak birer yıl bulunmuştu. 

Prestijli ödül programlarının jürisinde de yer alan Yvonne Farrell ve Shelley McNamara; 2008 RIBA Stirling Ödülü, 2011 Mies Van Der Rohe Ödülü ve 2012 RIBA Ödülü'nün belirlenmesinde görev aldı. 

Venedik Mimarlık Bienali sergisine ilk olarak 2002 yılında katılan Grafton Architects, Lima (Peru)'daki UTEC Üniversitesi kampus projesi ile 2012 Mimarlık Bienali'nde Gümüş Aslan Ödülü'ne değer görülmüştü. Ofis daha sonra “The Physics of Culture” sergisi ile 2016 Mimarlık Bienali'ne katılım gösterdi. 

UTEC, Lİma

UTEC, Lİma

UTEC, LİmaUTEC Üniversitesi kampus projesi, Lima

Proje görselleri: 
graftonarchitects.ie


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :