2016 Venedik Bienali Ödülleri Açıklandı

Tuba Tellioğlu Şeren / 01 Haziran 2016
Alejandro Aravena ve 15. Uluslararası Venedik Bienali Mimarlık Sergisi jürisi ödül kazanan katılımcıları açıkladı.

İspanya

En İyi Ulusal Katılım kategorisinde Atın Aslan Ödülü’nün sahibi ‘Unfinished’ projesiyle İspanya oldu. Carlos Quintáns & Iñaqui Carnicero, ‘azim ve yaratıcılık sayesinde malzemenin sınırlarının nasıl zorlanabileceğini gösteren çalışması’yla jürinin beğenisini kazandı.

venedik bienali  Paraguay

Reporting From the Front Ulusal Sergisi En İyi Katılımcı kategorisinde Altın Aslan Ödülü’nün sahibi ise Gabinete de Arquitectura oldu. Basit malzemeleri, strüktürel mahareti ve beceri gerektirmeyen çalışmayı aynı çatı altında birleştiren proje; Paraguaylı Solano Benítez, Gloria Cabral ve Solanito Benítez’e Altın Aslan Ödülü kazandırdı.

Yuzen okul Makoko Yüzen Okul

NLÉ,  Reporting From the Front Ulusal Sergisi’ndeki ‘Makoko Yüzen Okul’ projesiyle Ümit Vaat Eden Genç Katılımcı kategorisinde Gümüş Aslan Ödülü’nü kazandı. Jüri, projeyle ilgili olarak “Lagos’ta ya da Venedik’te, mimarinin eğitimin önemini vurgulamada ne kadar önemli role sahip olduğunu gösteren çok güçlü bir sergi” yorumunda bulundu.

Peru  Peru

Japonya ve Peru Ulusal Katılım kategorisinde Özel Mansiyon’la ödüllendirildi. Jüri, Japonya’yı “Yoğun kentsel mekanda, kolektif yaşam için sundukları kompakt alternatif formların şiirselliği” nedeniyle bu ödüle layık gördüğünü açıkladı. Peru ise Amazon kültürünü korumayı ve bu özel bölgeyi bir öğrenme merkezi konumuna getirmeyi amaçlayan mimari çalışmasıyla jüriyi fethetti.  

  İtalya

İtalya’dan Maria Giuseppina Grasso Cannizzo ise Reporting From the Front’a katkılarından dolayı Özel Mansiyon ile ödüllendirildi.

Mendes-da-RochaPaulo Mendes da Rocha

Mayıs ayında yapılan açıklamaya göre ise Paulo Mendes da Rocha, Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi oldu. 
 

Bu haber archdaily'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :