EAA, Antakya Müze Otel ile Venedik Mimarlık Bienali'nde

mimarizm.com / 24 Mayıs 2016
EAA - Emre Arolat Architecture tarafından hazırlanan "archstrataantioch - experiments on a landscape of depth", Venedik Mimarlık Bienali programına kabul edilen ve Palazzo Bembo’da düzenlenen "Time Space Existence" sergisinde yer alacak. archstrataantioch, EAA tarafından 2010 yılında tasarımına başlanan Antakya Müze Otel projesinin farklı veçhelerini konu ediyor.

Sergi; zaman, mekan ve varoluş gibi felsefi kavramlara ait temel soruların, klasik mimari sunumlardan sürprizli sanat öğelerine kadar giden geniş bir yelpazede öne çıkarılmasını hedefliyor. EAA – Emre Arolat Architecture’ın yanı sıra Peter Eisenman ve Woha gibi mimarlık stüdyolarının da katıldığı sergi, 28 Mayıs – 27 Kasım 2016 tarihleri arasında açık olacak.

archstrataantioch, Antakya’da Hıristiyan dünyasının önemli hac noktalarından biri olan St. Pierre Kilisesi’ne yakın bir konumda yer alan ve EAA tarafından 2010 yılında tasarımına başlanan Antakya Müze Otel projesinin farklı veçhelerini konu ediyor.

archstrataantioch, Antakya Müze Otel, EAA

Bu coğrafyadaki genel eğilimin aksine, arazideki tarihi kalıntıların günışığına çıkarılması, korunması ve sergilenmesi adına gösterilen kararlılık ve aynı arazi üzerinde nitelikli bir turizm yapısının tasarlanması bağlamında ortaya çıkan gerilim, serginin kavramsal omurgasını oluşturuyor. Çeşitli görseller, videolar, metin ve büyük bir maket aracılığı ile Antakya Müze Otel’in inşa edildiği alanda farklı zamanlarda oluşmuş ve iç içe geçmiş katmanların yarattığı özgün durumu açığa çıkartan archstrataantioch, alışılagelmiş normların sorgulanması ile özel ve kamusal mekan açısından taze bir örneğin ortaya çıkış hikayesini mimari bir bakış açışıyla gözler önüne seriyor.

archstrataantioch, EAA

Time Space Existence sergisi, Palazzo Bembo’da (Riva del Carbon, #4793, Venedik, İtalya) 26 ve 27 Mayıs’ta, saat 18:00 – 22:00 arasında düzenlenecek olan önizleme akşamlarıyla açılacak. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :