15. Venedik Mimarlık Bienali Başladı

mimarizm.com / 26 Mayıs 2016
Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde ön gösterimler başladı. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu'nun tanıtım toplantısında, Darzana projesi küratörleri Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar projeyi anlattılar.  

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, Darzanà başlıklı proje yer alıyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında bulunuyor. 

Sale d’Armi binası

Küratörler Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar, proje için küratöryel işbirliği yapılan Cemal Emden ve Namık Erkal ile proje ekibinden Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’ın katılımıyla 26 Mayıs Perşembe günü yapılan Türkiye Pavyonu açılışında Darzanà, uluslararası mimarlık dünyasına tanıtıldı.

Türkiye Pavyonu’nun açılış törenine, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı Deniz Aktürk Erdem katıldı. Açılışta ayrıca, mimarlar, akademisyenler, sanat profesyonelleri ve küratörler yer aldı.

Venedik Mimarlık Bienali, Türkiye pavyonusoldan sağa: Can Eren, Deniz Aktürk Erdem, Bülent Eczacıbaşı, Feride Çiçekoğlu, Ertuğ Uçar, Mehmet Kütükçüoğlu

"Türkiye bienale İstanbul ve Venedik arasında mimari açıdan bağlar kuran özel bir projeyle katılıyor"

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, konuşmasında şunları söyledi:

“İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak bu yıl ikinci kez Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu’nun organizasyonunu üstlendik. 2004 yılından bu yana yurtdışında etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarda en önemli amacımız her zaman Türkiye’deki güncel kültür-sanat üretimini ve yarattığımız değerleri uluslararası arenada görünür kılmak oldu. Venedik Bienali’nde 2014 yılında, 21 destekçinin de katkılarıyla başardığımız kalıcı mekân tahsisi, bu açıdan büyük bir önem taşıyordu. Bu sayede Türkiye, artık Venedik Bienali’nde her yıl varlık gösterebiliyor ve kalıcı bir mekânla hem sanat hem de mimarlık sergilerindeki konumunu kuvvetlendiriyor. 

Darzana

Bu yıl Türkiye bienale İstanbul ve Venedik arasında mimari açıdan bağlar kuran, özel bir projeyle katılıyor. Bu proje için hem küratörlerimiz Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar’a hem de Darzanà projesine katkıda bulunan ekibin tüm değerli üyelerine gönülden teşekkür ediyorum. 

Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nun gerçekleştirilmesindeki katkıları için eş sponsorlarımız Schüco Türkiye ve VitrA’ya, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve  Dışişleri Bakanlığı’na ve diğer destekçilerimiz Competenza, Linea Light Group by Tepta ve AKDO’ya da teşekkürlerimizi sunuyorum.”
 

Darzanà: İki Tersane, Bir Vasıta

Darzanà projesi, Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar küratörlüğünde, Cemal Emden ile Namık Erkal’ın küratöryel işbirliğiyle, Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’dan oluşan proje ekibi tarafından hazırlandı.

Darzana

Sınır ihlalleri ve melezlik üzerine bir proje olan Darzanà, tersane kentleri olan Venedik ve İstanbul arasındaki ortak kültürel ve mimari mirası vurguluyor. Bu yılki Mimarlık Bienali için İstanbul’un eski tersanelerindeki çöp yığınlarının altında çürümeye terk edilmiş ahşap kalıp parçalarıyla ölçü birimlerini ve tekne kalıntılarını birleştirerek inşa edilen son tekne Baştarda, İstanbul’dan Venedik’e Akdeniz’e dair hikâyeler taşıyor. 

Darzana

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde, Alejandro Aravena küratörlüğünde gerçekleştirilecek Reporting from the Front başlıklı ana sergide, 37 ülkeden 88 katılımcı yer alıyor.

Bienal kapsamında ayrıca, Arsenale ve Giardini ile kentin farklı noktalarına yayılan 62 ülkenin pavyonları da bulunuyor. Filipinler, Kazakistan, Nijerya, Seyşeller ve Yemen bu yıl ilk defa Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne katılacak ülkeler arasında yer alıyor.

Venedik Bienali'ne dair daha fazla görsel için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :