FOA Dağılıyor mu?

E. Seda KAYIM / 11 Aralık 2009
İngiltere merkezli, ödüllü mimarlık pratiği Foreign Office Architects (FOA) kapanıyor. Building Design'ın (BD) yer verdiği habere göre Farshid Moussavi ve Alejandro Zaera-Polo tarafından kurulan FOA, ikilinin 10 senelik evliliklerinin bitmesi nedeniyle dağılıyor.

Foreign Office Architects, İspanyol Zaera-Polo ve İran doğumlu Moussavi tarafından 1995 yılında kurulmuştu. İkili, Koolhaas'ın Office for Metropolitan Architecture (OMA) ofisinde çalışırken tanışmış ve hem iş hem de özel hayatlarını birleştirmeye karar vermişti.


FOA'nın Ravensbourne College planı

30'dan fazla çalışana sahip FOA'nın güncel projeleri arasında Ravensbourne College ve Birmingham New Street İstasyonu yenilemesinin yanı sıra Avrupa, Kore ve Malezya'dan çok sayıda büyük ve orta ölçekli iş bulunuyor. Ancak şöhretli büro için "son", tüm bu projelerin tamamlanmasının ardından resmileşecek. BD'den David Rogers'ın haberine göre Moussavi ve Zaera-Polo, ayrılıklarının ardından FOA'da paylaştıkları eşit hakları birbirlerine devretmeyecekler ve her ikisi de yine Londra merkezli rakip ofisler kuracaklar. Yalnızca büronun kıdemli tasarımcıları ile paylaşılan karar sonrasında çalışanların ne yapacağı ise, şimdilik bir muamma. Ancak mimarların henüz hazırlık aşamasındaki ofisleri için çalışanları paylaşacağı bildiriliyor.


John Lewis Alışveriş Merkezi, FOA

14 sene içerisinde Londra'nın Shoreditch bölgesinde yerleşik olarak dünyaca ün kazanan ve prestijli bir mimarlık pratiği yürüten FOA, bir dizi RIBA takdirinin ve 2004 Venedik Mimarlık Bienali Ödülü'nün de sahibi olmuştu. Ancak FOA'nın "mimarlık atlası"nda işaretlenmesini sağlayan proje, Uluslararası Yokohama Vapur Terminali olmuştu. 2002 yılında Japonya'da tamamlanan yapı ile ofis, Enric Miralles Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüştü.


Yokohama Vapur Terminali, FOA

Ofisin önemli müşterileri arasında Olympic Delivery Authority, BBC ve Land Securities bulunuyordu. FOA aynı zamanda Leicester'da tamamlanan ve geçtiğimiz sene tamamlanan John Lewis Alışveriş Merkezi ve Cineplex'in de tasarımcıları olarak tanınıyordu. Mimarlık pratiğine Türkiye'de büyük çaplı bir tanınırlık kazandıran ise, geçtiğimiz senelerde Ümraniye'de hizmete açılan Meydan Alışveriş Merkezi olmuştu.

Moussavi ve Zaera-Polo, halen öğretim hayatlarına devam ediyorlar. Zaera-Polo Yale ve Princeton üniversitelerinde konuk mimarlık profesörü olarak yer alırken, Moussavi de diğer bir "Ivy League" üniversitei olan Harvard'da ders veriyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :