Moussavi, Yalnız Ama Emin Adımlarla İlerliyor

mimarizm.com / 18 Ağustos 2011

Farshid Moussavi, La Défense bölgesinde gerçekleştirilecek büyük ölçekli bir konut projesinde finale kalmayı başardı. Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Moussavi; "Bu prestijli proje için rekabet etme fırsatı tanındığı için çok mutluyum" dedi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Foreign Office Architects-FOA'nın kapanmasının ardından (*), kendi adını taşıyan pratiğini kuran Farshid Moussavi, Paris'in finans merkezi La Défense'ta yapılması planlanan büyük ölçekli bir konut projesinde finale kaldı.

Paris'in batısında yer alan La Défense bölgesinde gerçekleştirilecek 12 bin metrekarelik konut projesi için açılan davetli yarışmada Moussavi ile birlikte, Fransız mimarlık pratikleri LAN ve Brenac & Gonzalez de finalist olarak seçildi.

Moussavi, La Défense için açılan yarışmadan galip çıktığı takdirde, Fransa'daki ilk uygulama projesini elde etmiş olacak. İran asıllı İngiliz mimar, FOA döneminde Metz Pompidou yarışmasında finale kalmış, ancak birinciliği Shigeru Ban'a kaptırmıştı. 


'Jardins de l'Arche'ta dönüşüm başlıyor

Nanterre banliyösünde, 124 hektara yayılan geniş bir alanda gerçekleşecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında düzenlenen yeni yarışma; dönüşüm projeleri ajansı Epadesa ile işbirliğinde olan Les Nouveaux Constructeurs firması tarafından açıldı. Yarışma alanı, Danimarkalı mimar Otto von Spreckelsen tarafından tasarlanan ve La Défense'ın alameti farikası haline gelen La Grande Arche'a yakınlığı nedeniyle 'Jardins de l'Arche' olarak anılıyor.


Paris'in finans merkezi La Défense bölgesindeki yarışma alanı


Atelier Christian de Portzamparc
'ın aynı bölgede bir stadyum tasarladığı bildirilirken; 4 bin 600 metrekarelik bir otel ile bin metrekarelik bir alışveriş birimini içerecek ikinci bir yarışmada iki Fransız pratiği ile bir İspanyol pratiğinin finale kaldığı da verilen diğer bilgiler arasında.


Bir iyi haber de Florida'dan


Moussavi'nin Florida, St. Petersburg'da yapılacak olan yeni rıhtım için önerdiği proje

Paris'teki yarışmada finale kalmanın sevincini ABD'den gelen diğer bir iyi haberle perçinleyen Moussavi; Florida, St. Petersburg'da yapılması planlanan yeni rıhtım bölgesi için açılan uluslararası tasarım yarışmasında, 23 güçlü rakip arasından yarı finale yükselmeyi başardı. Yarı finale kalan isimler arasında; Bjarke Ingels, HOK, Michael Maltzan ve High Line Park'ın tasarımcısı James Corner yer alıyor. Yarışmanın sonucu, 2012 Şubat'ında duyurulacak.

(*) Farshid Moussavi ve eski eşi Alejandro Zaera-Polo, boşanmalarının ardından ortak pratikleri Foreign Office Architects-FOA'yı kapatarak, kendi adlarını taşıyan birer ofis kurmuşlardı. 


Bu haber,
bdonline.co.uk'den derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :