Trabzon Kadınlar Pazarı için Beyin Fırtınası

mimarizm.com / 16 Aralık 2016
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen “TRANSITION in/at/on/and/over/under SPACE” temalı güz okulunda, Trabzon'un Kadınlar Pazarı bölgesinin korunarak iyileştirilmesi ve yenilenmesi ile ilgili projeler geliştirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mimarlık Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Asasoğlu, Doç. Dr. Nilgün Kuloğlu, Doç. Dr. Asu Beşgen, Yrd. Doç. Dr. Serap Durmuş ile Araştırma Görevlileri Gürkan Topaloğlu, Şölen Köseoğlu Henden, Aslıhan Öztürk, Deniz Bayrak ve Ahmet Öztürk tarafından düzenlenen “TRANSITION in/at/on/and/over/under SPACE” başlıklı Güz Okulu, 3-10 Eylül 2016 tarihleri arasında KTÜ Mimarlık Bölümü'nde gerçekleştirildi.

Trabzon tarihi kent merkezi doğu çeperinde yer alan Kadınlar Pazarı’nın çalışma alanı olarak seçildiği güz okuluna Karadeniz Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nden 19 öğretim üyesi ve 85 öğrenci katıldı. “Transition” temalı güz okulunun hedefi, “Kadınlar Pazarı” bölgesinin işlevinin korunarak iyileştirilmesi ve/veya yenilenmesi idi. 

transition güz okulu

İlk iki gün süresince;
- Beykent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şengül Öymen Gür “Geleceğin Tasarlanmasında Bir Araç Olarak Transition”
-Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu ve Arş. Gör. Semin Erkenez “Mekanda/Bedende Geçişlilikler”
- Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Duygu Ergüney “Pazar Mekanlarından Mekan Pazarlanan Alanlara Değişimi Okumak” 
- Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Serap Durmuş “Bir Retorik Olarak "Transition": Barselona'dan İki Pazar Yeri Örneği”
- Beykent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nilay Evcil “Tarihsel Süreçte Tüketim Alanlarının Mekansal Dönüşümü”
- Beykent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Pınar Öktem Erkartal ve Yrd. Doç. Dr. Pınar Biket “Yaratıcı Endüstriler İçin Dönüşüm”
- Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Arş. Gör. Neslinur Hızlı ve Arş. Gör. Serhat Ulubay “Pasajların Algısı Üzerine Bir İrdeleme: İstiklal Caddesi Örneği”
- Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Asasoğlu, Doç. Dr. Nilgün Kuloğlu, Arş. Gör. Aslıhan Öztürk, Arş. Gör. Deniz Bayrak ve Arş. Gör. Ahmet Kürkçü “Bir Tüketim Nesnesi Olarak Mekan: Trabzon’da Üç Yer”
- Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Asu Beşgen, Arş. Gör. Gürkan Topaloğlu ve Arş. Gör. Şölen Köseoğlu Henden “Yerin Sesi: Trabzon Kadınlar Pazarı” başlıklı sunumları gerçekleştirdiler.

transition güz okulu

transition güz okulu

Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, Prof. Dr. Fikret Evci, Prof. Dr. Rıfat Çelebi, Prof. Dr. Ali Asasoğlu, Doç. Dr. Nilgün Kuloğlu, Doç. Dr. Asu Beşgen, Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu, Doç. Dr. Nilay Evcil, Yrd. Doç. Dr. Serap Durmuş, Yrd. Doç. Dr. Pınar Biket, Yrd. Doç. Dr. Duygu Ergüney, Yrd. Doç. Dr. Pınar Öktem Erkartal, Arş. Gör. Gürkan Topaloğlu, Arş. Gör. Ahmet Kürkçü, Arş. Gör. Neslinur Hızlı, Arş. Gör. Aslıhan Öztürk, Arş. Gör. Beyza Atalay, Arş. Gör. Şölen Köseoğlu Henden, Arş. Gör. Serhat Ulubay ve Arş. Gör. Deniz Bayrak ise güz okuluna grup yürütücüleri olarak katkı verdiler.

Proje çalışması 10 Eylül 2016 Cumartesi günü KTÜ Mimarlık Bölümü İç Bahçesi'nde gerçekleştirilen sunum ve sertifika töreni ile sonlandı.

transition güz okulu

Güz Okulu sunumlarının ve öğrenci çalışmalarının yer alacağı “TRANSITION in/at/on/and/over/under SPACE” başlıklı kitap hazırlıkları sürmekte ve en kısa zamanda okurlara ulaştırılması hedefleniyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Prof. Dr. Şengül Öymen Gür 4 yıl önce Yaşamı boyunca hep hızlı karar vermek zorunda kalacak mimar adayları ve hatta mimarlar için çalıştaylar kaçırılmayacak fırsatlar doğrusu. Bu fırsatı değerlendirme şans ve sorumluluğunu üstlenen ve onları bilgillendirmekten asla yüksünmeyen hocalarını kutluyorum. Müthiş bir deneyimdi. Nicelerine....
  • Nilgün Kuloğlu 4 yıl önce Hep birlikte nicelerine sevgili hocam, katkı veren tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize sonsuz teşekkürlerimle...
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :