Temel Tasar: Anadolu

mimarizm.com / 13 Aralık 2016
Anadolu Sanatı örneklerini bir tasarlama aracı olarak kullanmayı hedefleyen TEMEL TASAR: ANADOLU Atölyesi'nin kurgusunu, KTÜ Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Asu Beşgen aktarıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mimarlık Bölümü, Temel Tasarım Atölyesi, felsefe, sanat ve bilim alanında süregelen arayışlar ışığında, her yıl kendini yenileyen ve değiştiren dönem temaları ve kurgularıyla varlık gösterir. 

Bu bağlamda Temel Tasarım olgusunu, farklı düşünsel, anlamsal boyutlarıyla ve değişen örneklem, ifade biçimleriyle tartışan kurgular, son iki yıldır, “TEMEL TASARIM: ANADOLU” üst teması ile öğrencileriyle buluşmuştur.  

İlgili yarıyıllarda, Temel Tasarım Elemanları, Temel Tasarım İlkeleri ve Gestalt Algı Kuramı konularına ait temel bilgiler ve her konuya uygun olarak seçilen; “HAT, EBRU, ÇİNİ, MİNYATÜR, HALI, BEZEME/MOTİF, KUKLA, KARAGÖZ, ORTAOYUNU, MEDDAH” gibi Anadolu kavramları, kuramsal ve görsel veriler eşliğinde öğrencilere sunulmuştur. Öğrencilerden, söz konusu Anadolu kavramlarına özgü karakteristik özellikler aracılığıyla düşünme ve tasarlama becerilerini geliştirmeleri hedeflenmiştir.  

Bu kapsamda dönem sonu çalışması olarak seçilen alt tema ise; “MEKANIN ÖRÜNTÜSÜ ve ÖRÜNTÜNÜN MEKANI” olarak belirlenmiştir.

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde 5 Ocak - 15 Şubat 2016 tarihleri arasında sergilenen çalışmalar; “BAĞDADİ, BİNDİRME, CUMBA, ÇÖRTEN, ELİBÖĞRÜNDE, GÖZ DOLMA, KAFES, KASNAK, KÜNDEKÂRİ, MUKARNAS, MUSKALI DOLMA, PANDANTİF, PAYANDA, TAÇKAPI VE TÜRK ÜÇGENİ” kavramlarıyla, Temel Tasarım öğretileri kapsamında mekansal dışavurumlar olarak yorumlanmıştır. 

Temel Tasar Anadolu

TEMEL TASAR: ANADOLU Atölyesi, kendi öz kültürümüzü yerel ve evrensel ölçekten tanımayı ve Anadolu Sanatı örneklerini bir tasarlama aracı olarak kullanmayı hedeflerken; üretilen varyasyonları soyut düzlemde yorumlamanın ve somut ölçekte ifade etmenin yaratıcı örneklerini sunmaktadır. 

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Denenen bu tematik eğitim modeli, 2016-2017 yılı Temel Tasarım Atölyesi öğretim üyeleri Nilgün Kuloğlu, Asu Beşgen ve Serap Durmuş’un yürütücülüğünde halen sürdürülmektedir ve ürünleri 9 Ocak - 16 Şubat 2017 tarihleri arasında, KTÜ Mimarlık Bölümü Giriş Fuayesi'nde sergilenecektir.    

İki yıl boyunca sürdürülen atölye çalışmaları, TEMEL TASAR: ANADOLU temasıyla kitap olarak yayına hazırlanmakta olup, okuyucularıyla bulaşacağı günü heyecanla beklemektedir. 

2015-2016 Temel Tasarım Atölyesi Yürütücüleri:
Nilgün Kuloğlu, Asu Beşgen, Demet Yılmaz Yıldırım, Serap Durmuş, Kıymet Sancar Özyavuz

2015-2016 Temel Tasarım Atölyesi Asistanları:
Gürkan Topaloğlu, Şölen Köseoğlu Henden, Neva Gerçek Atalay

2016-2017 Temel Tasarım Atölyesi Yürütücüleri:
Nilgün Kuloğlu, Asu Beşgen, Serap Durmuş

2016-2017 Temel Tasarım Atölyesi Asistanları:
Gürkan Topaloğlu, Şölen Köseoğlu Henden, Merve Gerçek

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu

Temel Tasar Anadolu


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :