Ege ve Akdeniz Bölgelerinin En Büyük YAPI FUARI Kapılarını Açtı

mimarizm.com / 11 Ekim 2012

Bölgelerinin ve Türk yapı sektörünün en büyük buluşmaları Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul ve Yapı Fuarı Turkeybuild Ankara'nın ardından, 2012 yılının son buluşması olarak düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda başladı.

'Yapı'nın tüm süreçlerinde yer alan binlerce ürün ve hizmeti tek bir çatı altında toplayan, çeşitlilik içeren örnekleri karşılaştırılarak malzeme seçiminde kolaylık sağlayan, sektördeki en yeni teknoloji ve gelişmelerin sergilendiği, uygulamadaki çözüm önerilerini uzman görüşleri ile değerlendirme fırsatı sunan, yarattığı iş olanakları ile sektöre ticari fayda sağlayan Yapı Fuarları – Turkeybuild İzmir, geçen yıl yüzde 30 büyüyen ve eklenen yeni salonu ile 19 bin 500 metrekarelik bir sergileme alanında gerçekleşiyor. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'dan sonra sergileme alanı bazında, 2. büyük sektör buluşması olma özelliğini taşıyan fuarda, yaklaşık 350 firma, 33 bine varan ziyaretçi ile bir araya geliyor.

Yapı sektörü, kentsel dönüşümü başaracak potansiyele sahip

Fuarın açılışı öncesi gazetecilerle bir araya gelen YEM ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay, yapı malzemeleri üreticilerinin özellikle son yıllarda kaydettikleri gelişmenin altını çizerek, pek çoğunun önemli ihracatçılar arasında yer almasının bunun bir göstergesi olduğunu bildirdi. Yapı sektörünün en önemli gündem başlıklarından 'kentsel dönüşüm' konusuna değinen Dr. Onay, sektörün bilgi, beceri ve potansiyeliyle daha çevre dostu, kaliteli, standartlara uygun ve modern yapılar üretme gücüne sahip olduğunu kaydetti. 'Kentsel dönüşüm' olarak algılanan kanunun tam adının 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun' olduğunu anımsatan ve önceliğinin afet riski taşıyan bölgelerdeki yapılaşma olduğunu vurgulayan Dr. Onay, "Dolayısıyla, bu kapsamda yapılacak dönüşümün, sağlıksız yapı stoğunun tamamını ele alması beklenmemeli" dedi.

Bazı belirsizliklere rağmen, inşaat sektörü canlılığını koruyacak

Türkiye ekonomisinin ve inşaat sektörünün büyüme trendlerine değinerek, aradaki marjın giderek kapandığına dikkat çeken Dr. Onay, bunun sebebi olarak da yaşanan bazı belirsizlikleri gösterdi. Dr. Onay, KDV oranlarındaki kararsızlığın, kentsel dönüşümün kendisinin ve mütekabiliyet düzenlemesinin beklentileri karşılamamasının bu belirsizliklerin başında geldiğine işaret ederek, ancak bunlara rağmen pozitif gelişmeler de olduğunu sözlerine ekledi. "Türkiye nüfusu artıyor ve 'ortalama hane halkı sayısı' da geriliyor" diyen Dr. Onay, bunun sürekli bir konut ihtiyacı anlamına geldiğini belirtti. 2011'de 419 bin konut satıldığını anımsatan Dr. Onay, "Dönüşüm kapsamında 6,5 milyon konutun yeniden yapılacağı kabulünden hareket edersek, 15 yıla yayılacak bir süreçten bahsediyoruz. Bu da, inşaat sektörünün en azından 2027 yılına kadar canlılığını koruyacağı anlamınha geliyor" dedi.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir

Ege ve Akdeniz Bölgesi'nin en büyük sektörel buluşması olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, turizm sezonunun bitimiyle beraber hareketlenen inşaat malzemeleri pazarına her yıl olduğu gibi bu yıl da ivme kazandırıyor. Turizm yapılarının yanı sıra yazlık konut yatırımları ve tadilat çalışmaları ile Türk yapı malzemeleri sektörü için büyük önem taşıyan bu dinamik pazar için bölgenin sektör profesyonelleri Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir'de bir araya geliyor. Katılımcı firmalar fuarda pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri en önemli ürün, teknoloji ve hizmetlerini sunuyor. Ege Bölgesi'nin yapı sektörü dışında da en büyük ticari buluşmalarından olan 18. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir'de, en yeni teknolojiler, yenilikler ve gelişmeler sergilenerek yeni iş bağlantıları için fırsatlar gündeme geliyor.

Malzeme İnovasyonu – Malzemeler Aracılığıyla Yenilik Stratejisi" Konferansı

Dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en önemli tasarım merkezi Material ConneXion®'ın Uluslararası Danışmanı ve İstanbul Direktörü Paolo Cancellato; İzmir Ticaret Odası, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin işbirliği, 18. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir'in katkılarıyla İzmir'e geliyor. Cancellato, 12 Ekim 2012 Cuma günü 17.30 – 19.30 saatleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu'nda, 'Malzeme İnovasyonu – Malzemeler Aracılığıyla Yenilik Stratejisi' konulu bir konferans verecek. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :