Eymir'de Neler Oluyor?

mimarizm.com / 12 Ocak 2015


ODTÜ Mezunlar Derneği, 10 Ocak 2015 Cumartesi günü Eymir Gölü'nde yaşanan tartışmalara ilişkin bir forum düzenledi. ODTÜ Vişnelik tesislerinde gerçekleşen "Eymir'de Neler Oluyor?" başlıklı etkinliğe konuşmacı olarak, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ODTÜ Öğretim Üyesi Tarık Şengül, Ankara'nın Eymir'i grubundan Ebru Voyvoda, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim katıldı.

"Eymir halka açık, ranta kapalı"

Panelde Ankara'nın nefes alma alanlarından olan Eymir göl çevresindeki yapılaşma, Eymir'in Büyükşehir Belediyesi'nin tehdidi altına girmesi, yapılması gerekenler ve eylem planları üzerine değerlendirmeler yapıldı. Eymir'in halka açık ranta kapalı olduğunun sıkça vurgulandığı etkinlikte konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Eymir Gölü ve İmrahor Vadisi'nin birlikte ele alınarak taşıdığı potansiyellerin farkına varılmasının önemine değindi. Su havzası, yeşil aksı, flora ve faunası, kültürel ve arkeolojik özellikleri ile bir kent için bulunmaz fırsatlar sunan Eymir ve İmrahor'un yapılaşmaya açılarak betonlaşmasının Ankara'nın ölümü olacağını söyledi. Candan, "Diplomatik otel ile bu yapılaşma baskısı artacak, bu nedenle yapılmaması için mücadele edeceğiz" dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim , Eymir Gölü'nün Büyükşehir Belediyesinin eline geçmesi durumunda, Mogan Gölü ve Göksü Park'ın başına gelenlerin aynısının olacağını belirtti. 

"Eymir kutsalımız, dokundurtmayız"

ODTÜ öğretim üyesi Tarık Şengül, "Eymir ve çevresini büyük rant fotoğrafını görerek değerlendirmek gerekli. Kentsel ölçekte yürütülen mücadelelerde, muhalefet partilerinden seçilen belediyelerin sessiz kaldığı ortada. Atatürk Orman Çiftliği'nde saray yapılırken ilçe sınırları içerisinde olan ilgili belediyenin sesi neden çıkmadı? Kentsel rantta piramidin en yukarısındakilerin de işin parçası olduğu ortada. Eymir kutsalımız, dokundurtmayız" dedi.

Ankara'nın Eymiri grubundan Ebru Voyvoda ise, Eymir Gölü'nün tanıtımına ve orada yapılacak etkinliklere yönelik bir dizi öneri sıralayarak, kurumların işbirliği içerisinde çalışmasının gerekliliğine değindi. 

Etkinlik, katılımcıların önümüzdeki günlerde oluşacak süreçlere ilişkin önermeleri ile son buldu. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :