Türk Tarih Kurumu Binası Artık Tescilli

mimarizm.com / 05 Mayıs 2014


Mimari açıdan uygun olmayan müdahalelere maruz kalan Türk Tarih Kurumu Binası, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edildi.


Turgut Cansever'in 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü almış Türk Tarih Kurumu Binası'na yapılan müdahaleler mimarların ve meslek örgütlerinin tepkisini çekmişti.

Geçtiğimiz senenin Haziran ayında yapının mimari değerleri, onarım işlerinde izlenmesi gereken süreç ve yapılmış olan uygulamanın sorunlarını detaylı olarak dile getirebilmek adına TTK Başkanı Prof. Mehmet Metin Hülagü ile bir görüşme yapıldı. Görüşmeye mimarlık örgütlerini temsilen, Aydan Balamir (Mimarlar Derneği 1927 YK Bşk.), Yeşim Hatırlı (Türk Serbest Mimarlar Derneği YK Bşk.), Elvan Altan Ergut (Mimarlar Odası Ankara Şubesi YK, DoCoMoMo YK), Abdullah Alkan (İç Mimarlar Odası YK), Semra Ener (Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği YK Bşk.), Saadet Sayın (TSMD YK, KORDER), Emine Cansever Öğün ve iki meslektaşımız daha katıldı.

Turgut Cansever'in kızı Emine Cansever Öğün'ün vermiş olduğu bilgiye göre, tescil kararı ile birlikte restorasyon çalışmalarının mimarlar ve meslek örgütleri ile beraber yürütülerek yapılması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Ardından arşivdeki projelerin taranması ve gerekli olanların dijital ortama aktarılması, rölöve çalışması yapılması, rölöve onayından sonra arşiv belgeleri de göz önünde bulundurularak, iç mekan tadilatlarını da kapsayacak restorasyon projelerinin hazırlattırılarak, onayları sonrası yapının restorasyonun yapılması kararı alındığı ifade edildi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :