Mimar Sahne Tozu Yuttuğunda...

Amber EROYAN / 07 Haziran 2012
Opera ve bale eserleri gibi popüler kültür olaylarına pek tercih edilmeyen performans dalları; Calatrava, Fuksas, Herzog & de Meuron gibi isimleri sahne tozuna katarak, "bu eseri bir de mimar eli değmiş sahne ile izlemeli" dedirtiyor.

Yıldız mimarların kudretinden faydalanan yalnızca gayrimenkul şirketleri değil... Gösteri dünyası da son dönemde, medyada adı sıkça zikredilen mimarları yardımına çağırır oldu. Opera, bale, klasik tiyatro eserleri gibi popüler kültür olaylarına pek de tercih edilmeyen performans dalları; Calatrava, Fuksas, Herzog & de Meuron, Koolhaas gibi isimleri sahne tozuna katarak, "bu eseri bir de mimar eli değmiş sahne ile izlemeli" dedirtiyor.

Tabi sahne sanatları demişken salt dekordan bahsetmek olmaz... Ünlü mimarların dokunuşu ile yeniden can bulan tozlu sahneler, yine aynı derecede popüler moda tasarımcılarının elinden çıkma kostümler ile donatılıyor. Mimarlık - moda işbirliğinde akla ilk gelen isimlerden OMA/AMO - Prada ikilisi, opera sahnesinde de yine bir arada... Yeni birliktelikler arasında ise Frank Gehry - Rodarte, Jean Nouvel - Azzedine Alaia çiftleri sayılabilir.


New York Metropolitan'da izleyiciyle buluşan Verdi'nin "Attila" operasının sahne ve kostüm tasarımı, Herzon & de Meuron ile Prada işbirliğinde kotarıldı.


2012 Yaz'ına girerken sahne tozuna bulanan Kentin Tozu, okuyucuları gösteri dünyasının büyülü dünyasına davet ediyor. Az önce bahsi geçen 'yıldız mimar'larımız ise gezinin yönünü belirlemede bize 'kutup'luk edecek...


'Yıldız (mimar) tozu' ile parlayan sahneler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :