Bu Bir 'Bıyık' Değildir

mimarizm.com / Amber EROYAN / 29 Eylül 2011


Geçtiğimiz on yılda Jaime Hayon, Patricia Urquiola, Martí Guixé gibi yetenekli tasarımcılar kuşağına ev sahipliği eden İspanyol tasarım dünyası, yeni ve muzip bir tasarımcılar kuşağı ile aradığı taze kana ulaştı. Metropolis Magazine editörü Paul Makovsky'nin kaleme aldığı "Made in Spain" adlı haberde, Barselona ve Madrid'de faaliyet gösteren taze beyinler ile küresel piyasada yerini çoktan sağlamlaştırmış 'yerli malı' tasarımcıların bir seçkisi yer alıyor. Makovsky'nin listesinde dikkatimizi özellikle cezbeden isim ise, 'Mr. Chocolate'ın tasarımcısı Diego Ramos oldu.

Memleketindeki tasarım eğitiminin ardından soluğu Londra'da alan ve Ron Arad'la çalışma fırsatı yakalayan Diego Ramos; kısa bir süre için uğradığı İtalya, Madrid ve Valensiya'nın ardından Barselona'ya dönerek Diego Ramos Studio'yu kuruyor. 2005'ten bu yana dünyanın çeşitli yerlerinden yaratıcı kolektifler ve ferdi tasarımcılar ile işbirliğinde bulunan Ramos'un son işi 'Mr. Chocolate' da bu işbirliğinin bir 'meyve'si.


Sol baştaki 'Mr. Chocolate' modeli, tasarımın bizatihi sahibi olan Diego Ramos.


Çocukluk yıllarımızda şemsiye ve bilumum formda karşımıza çıkan favori abur cuburumuz çikolata, Ramos'un muzip müdahalesi ile, şaka oyuncaklarının popüler üyesi 'gözlük+burun+bıyık' üçlüsünün mühim bileşenlerinden bıyığa dönüşüyor bu kez. 


Mr. Chocolate'ın Ruiz+Company tarafından tasarlanan ambalajı, Food And Beverage (FAB) ödüllerinde finale kalmayı başardı.


Kadının saçıyla kurduğu 'yeni bir ben' ilişkisinin erkekte bıyığa tekabül ettiği söylenebilir. Karnaval maskesi kıvamındaki bu leziz icatla yediden yetmişe herkes farklı bir görünüme kavuşabiliyor. Tabi yeni görünümünüzün kalıcılığı çikolataya ne kadar dayanabildiğiniz ile doğrudan ilişkili...

İspanyol çikolata markası Chocolate Factory için tasarlanan ürün, 6 farklı model ve 4 farklı aroma ile piyasaya sürüldü.

"Projelerimde, gündelik yaşamı araştırmaya ve ürün çevrelerinde tasarımın rolünü sorgulamaya çalışıyorum. Şu anda ise özellikle farklı malzeme kombinasyonlarını incelemek ve fiziksel özellikleri zorlayarak onları ilginç bir obje koleksiyonuna dönüştürmekle ilgileniyorum" diyen Ramos'un, çikolata bıyıklardan satın alanlara bir de mesajı var:

"Yeni bıyığınızla çekilmiş fotoprafınızı benimle paylaşmayı unutmayın!"


Bu haber,
Metropolis Magazine  ve Diego Ramos'un kişisel internet sitesinden derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :