Patricia Urquiola'dan Günümüz Mutfakları için 'Leisure Tasarım Serisi'

mimarizm.com / 12 Mart 2014

Yarattığı trendler ve sıradışı tasarımlarıyla tanınan Patricia Urquiola, Arçelik için yeni bir bakış açısıyla özel bir mutfak serisi tasarladı. Evin kalbi olan mutfaklar için yaratılan 'Leisure Patricia Urquiola Serisi', Nisan itibarıyla Türkiye'de tüketicilerle buluşacak.Leisure Patricia Urquiola Serisi, en son teknolojiyi farklı bir tasarımla biraraya getiriyor. Ankastre fırın, ocak, davlumbaz, bulaşık makinesi ve buzdolabından oluşan bu özel tasarım serisi, Türkiye'de Nisan ayı itibarıyla belirli konsept mağazalarda tüketicinin beğenisine sunulacak. Milano'daki stüdyosunda son yılların en çarpıcı tasarımlarına hayat veren Urquiola, alışılmamış bir ferahlığa sahip stilini minimalizm ile kombine ettiği çalışmalarında doğadan ilham alıyor. Kendisini belli bir tarza sabitlemeyen tasarımcı, genellikle stil, şekil ve alıntıları karıştırarak, onları yeniden yorumlayarak ve onlara hayat vererek duygulara hitap ediyor.Rahmi M. Koç Müzesi'nde 10 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen lansmanda Patricia Urquiola, tasarım yaklaşımını akademisyenler, öğrenciler, mimarlar ve tasarım dünyasına merak duyan katılımcıların bir araya geldiği bir konferansla paylaştı. Konferansın ardından düzenlenen lansman etkinliğine, Türkiye'nin ünlü mimarları ile inşaat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Tanıtım etkinliğinde, Leisure Patricia Urquiola Serisi'nin yeni reklam filminin de ilk gösterimi gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Nicolas Caicoya'nın, görüntü yönetmenliğini de pek çok uluslararası festivalde ödül kazanan Jose Luis Alcaine 'nin yaptığı filmin çekimleri Milano ve Como'da gerçekleştirildi.


Teknoloji ve tasarım mutfak keyfi için el ele verdi

Koç Holding Dayanıklı Tüketim grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Arçelik'in ayrıcalıklı konumunun ve başarılarının arkasında, Ar-Ge, inovasyon, kalite, tasarım ve markanın temel faktörler olarak yer aldığını belirtti. Çakıroğlu, "Tasarım alanındaki çalışmalarımızı bir adım daha ileriye taşıyarak; yepyeni ve özel bir seri geliştirmeye ve bu özel projede, dünyanın en iyi tasarımcılarından Patricia Urquiola ile çalışmaya karar verdik" dedi.

Levent Çakıroğlu, mutfakların sadece yemeklerin hazırlandığı ortamlar olmaktan çıkıp; ailelerin, arkadaşların bir araya geldikleri, birlikte keyifle vakit geçirdikleri yaşam alanları haline geldiğini ifade etti. Patricia Urquiola'dan, evlerimizin kalbi olan mutfaklarda keyifle kullanılabilecek; bu arada teknolojiden veya tasarımdan ödün vermeyen ve ikisi arasında güçlü bir denge kuran bir ürün serisi tasarlamasını istediklerini söyleyen Çakıroğlu, "Çalışma süresince, Patricia'nın tasarım yeteneğinin, teknoloji ile harmanlanarak, ürünlere yansımasına büyük bir hayranlıkla tanık olduk" dedi. 


             "Dijital iletişim dünyası sayesinde insanlar neyi neden tükettiklerinin daha çok farkında"

Arçelik A.Ş. ile ilk olarak 2012 yılında çalışmaya başladığını söyleyen Patricia Urquiola, evin kalbi olan mutfaklar için tasarlama fikrini ilk duyduğunda çok heyecanlandığını belirtti. Arçelik'in köklü geçmişinden ve yenilikçi anlayışından çok etkilendiğini, Leisure Patricia Urquiola Serisi'ne de bunu yansıttığını ifade eden Urquiola, "Türkiye, Doğu ve Batı arasında bir köprü vazifesi görüyor ve bu özelliği onu farklı kılıyor. Özellikle İstanbul'un her bir köşesi şaşırtıcı boyutlarda ilham verici," dedi.

Tüketici davranışları ve ihtiyaçlarının Arçelik ile hayata geçirilen işbirliğinde özel bir öneme sahip olduğunu belirten Urquiola, günümüzde tüketicilerin ürünlerin değerleri ve etkileri konusunda çok daha farkındalık sahibi olduğunu, bu farkındalığın da sürekli gelişimi gerekli kıldığını vurguladı. Tasarımın her gün sergilenen farklı davranış şekilleri ile yakından ilgili olduğunu ifade eden Urquiola sözlerine şöyle devam etti:

"Tüketicinin algısı, tasarımın fonksiyonel tarafını oluşturuyor. Kullanıcı, obje ve yaşam alanını birbirinden bağımsız düşünmüyor. Tam da bu noktada gelecekte tasarımın hayatımızda çok daha önemli bir yer tutacağının altını çizmek istiyorum. Dijital iletişim dünyası sayesinde tasarım sürekli bir gelişim halinde. İnsanlar neyi neden tükettiklerinin daha çok farkında. Bu da tasarımın önemini günden güne artırıyor."Leisure Patricia Urquiola Serisi Ürün Bilgileri

Leisure Patricia Urquiola Serisi ocaklar, davlumbazlar, ankastre fırın, bulaşık makinesi ve buzdolabından oluşuyor:


Ocak
Leisure Patricia Urquiola Serisi ocaklarda üstün teknoloji ile iç ve dış alevleri ayrı ayrı kontrol edilebilen, özel tasarım hassas yanıcılar bulunuyor. Bu sayede çikolata eritmekten yüksek güçte woklu pişirme yapmaya kadar geniş bir alternatif sunuluyor. Sönmeye karşı gaz emniyeti sistemi bulunan seride 60 cm, 75 cm ve 90 cm genişliğinde paslanmaz çelik blok tasarıma sahip ocaklar ile birlikte, bir de 30 cm genişliğinde ince döküm yüzeye sahip toplam 4 model bulunuyor.


Davlumbaz


60 cm ve 90 cm genişliğinde 2 modeli bulunan özgün tasarımlı davlumbazlar ile yüksek emiş gücüne (765m3/sa) sahip. Kolay kullanım sağlayan dokunmatik sensörlü kullanıcı ara yüzü sayesinde 4 farklı kademe ayarı yapılabiliyor. Leisure Patricia Urquiola Serisi davlumbazlar, ürün ile uyumlu antrasit renkli, bulaşık makinesinde yıkanabilen kaset filtrelerin yanı sıra, yine tasarımla uyumlu, kullanıcıya ek kullanım alanı sağlayan bir rafa sahip.


Ankastre Fırın


Leisure Patricia Urquiola Serisi'nde yer alan ve özel tasarımıyla dikkat çeken ankastre fırın, kontrol panelinin kapağa entegrasyonu sayesinde, tasarımın uygulandığı desenli düz cam bir yüzeye sahip. Tutamak, kapağın çevresinde gizlenmiş durumda. Geniş iç hacme sahip (75 litre) bu fırında, çok renkli TFT LCD dokunmatik ekran üzerinden görsellerle takip edilebilen, profesyonel şefler tarafından hazırlanmış 79 adet otomatik pişirme menüsü ve tarifi bulunuyor. 5 seviyede aynı anda pişirme yapılabilen bu fırının iç kapağı, özel nano kaplama sayesinde, pişirme yaptıktan sonra da çok kolay temizlenebiliyor.


Bulaşık Makinesi
Leisure Patricia Urquiola Serisi tezgah altı ankastre bulaşık makinesi, otomatik bardak koruma sistemi sayesinde bardakların ömrünü 20 kattan fazla uzatıyor. Ayrıca kendini temizleyen filtre sistemi ile filtre temizleme ihtiyacını 1 yıla kadar öteliyor. Dokunmatik tuş kontrolü, LCD ekran ve yarım yük fonksiyonu bulunan bulaşık makinesi 13 kişilik yükleme kapasitesine sahip.

Full – No Frost kombi buzdolabı
Özel tasarım cam kapıya sahip olan Full – No Frost kombi buzdolabı, en son teknoloji no-frost sistemi sayesinde soğutucu ve dondurucu bölmelerindeki bağımsız fan kontrolü ile hassas sıcaklık dağılımı sağlıyor ve yiyeceklerin daha uzun süre saklanmasına olanak veriyor. Elektronik kontrol paneli ile her bölmenin sıcaklığının ayrı ayrı ayarlanabilmesine imkan veren buzdolabında hızlı dondurma ve hızlı soğutma fonksiyonları bulunuyor.


*


Tasarımcı hakkında:
Birçok uluslararası ödüle layık görülen ve dünya çapında yayınlar tarafından defalarca yılın tasarımcısı seçilen Patricia Urquiola, bugün modern tasarımın önde gelen isimlerinden biridir. İtalya'nın Milano kentinde, tasarım efsanesi Achille Castiglioni'den eğitim alan Patricia Urquiola, uzun yıllar dünyanın en iyi tasarımcılarıyla birlikte çalıştıktan sonra, kendi tasarım atölyesini açtı.

Patricia Urquiola; İtalya'nın en önde gelen markaları ile yaptığı başarılı çalışmaların yanı sıra dünyaca ünlü markalarla da çalışıyor. Alessi, Axor Hans Grohe, Baccarat, B&B Italia, BMW, Flos, Four Seasons, Kartell, Louis Vuitton, Mandarin Oriental Hotels, Molteni, Moroso, Mutina, Rosenthal, W Hotels gibi pek çok ünlü marka için yaptığı çalışmalar arasında mimari tasarım alanında yaptığı showroom, hotel ve restoranlarının tasarımları gibi çalışmalar da yer alıyor. Patricia Urquiola, aynı zamanda ödülleri ve ikonik tasarımları olan bir tasarımcı. A&W Designer of the Year ve Design Prize Cologne gibi pek çok ödüle sahip olan Urquiola'nın, 2011 yılında Venedik Bienali'nde yer alan bir tasarımı da modern tasarım ikonları arasında sayılıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :