Bond, Mimar Bond?

E. Seda KAYIM / 13 Kasım 2008

İçecek reklamlarından parfüm tanıtımlarına, bilgisayar oyunlarından magazin haberlerine tam anlamıyla bir Bond fırtınasına maruz kaldığımız ve hatta belki de yaka silker hale geldiğimiz şu günlerde, yalnızca ünlülerin giyim-kuşamının Bond-variliğinin tartışılmasına alternatif bir tepki veren The Guardian yazarı Steve Rose, mimarlıkta Bond modasını tartışmaya açıyor.


Festival House Bregenz, Avusturya.   Foto: Karl Forster

Kimilerine yarattığı ‘yeni nesil' Bond karakteri ile bir şekilde Matt Damon'ın başrolünde oynadığı ‘Bourne' serisinden etkilenilmiş izlenimi veren son Bond filmlerinin, çok daha dinamik kadrajları ve detaylı mekansal betimlemelerinin bu seri ile ortaklık içermediğini iddia etmek olanaksız gözüküyor. Dünyanın en etkileyici peyzajları ve yapılı çevreleri içinde koşuşturan, yara-bere içinde kalan kahramanımızın ve elbette hakkını teslim etmek gereken düşmanlarının karşılaşmaları için seçtikleri mekanların muhteşem kurgusallığından etkilenmiş gibi gözüken Rose da, ‘en iyi film' tartışmalarını hafif bir salto ile bertaraf ederek tanısını koyuyor: "Quantum of Solace ‘en iyi mimarlık ödülünü' kazanır!"


Festival House Bregenz, Avusturya.   Foto: Karl Forster

Rose, "James Bond: Modern Mimarlığın Düşmanı" isimli yazısında şöyle devam ediyor:

"Belki de İsviçreli olmasından kaynaklanıyor: Marc Forster kesinlikle iyi binaları seçebilen bir göze sahip; özellikle de teras çatısı olan keskin köşeli bir Avrupa modernist parça söz konusu olduğunda… Anahtar mekanlardan biri, örneğin, Avusturya'daki Festival House Bregenz – Çelik giydirme ve devasa camlı pencerelerin sofistike birleşimininin açıldığı, sahnesi suyun ortasında konumlanan, kendisi de denize bakan spektaküler bir açıkhava amfitiyatrosu. Avusturyalı mimar Dietrich Untertrifaller tarafından tasarlanan bu bina, mimar-‘kötü adam'ların gizli opera ortası buluşması için mükemmel bir yer. Mekan aynı zamanda vinç çekimleri, smokin-örtülü vuruşmalar ve garip çatı-tepesi yumruğu için çok iyi. Forster burada diğer bir yerel landmarkı es geçmiş gözüküyor: Saygıdeğer hemşerisi Peter Zumthor tarafından tasarlanan Kunsthaus Bregenz. Belki de orada projeksiyon lambalarını takmaya yetecek kadar priz bulunmuyordu."

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :