James Bond Şöhretini, Bir Müze ile Pekiştiriyor

E. Seda KAYIM / 14 Aralık 2010


Uluslararası mimarlık firması Gensler, Illinois'de konumlanacak bir Bond Müzesi için kolları sıvadı. James Bond'un güzel kızlar, hızlı otomobiller ve casusluk üzerine kurulu hikayelerinin, araç ve alet-edevat kısmını kapsayacak olan müze, Ian Fleming'in meşhur roman serisinin kahramanı ve 1962'den günümüze uzanan kült film serisinin baş rolü Bond'a bir tür saygı duruşu niteliği taşıyacak.

Illinois'nin mısır tarlaları ile kaplı ve yalnızca 3200 kişilik nüfusa sahip kasabası Momence'te, eski bir araba bayisinin bulunduğu arazide konumlanacak olan "Bond Araçları ve Casusluk Müzesi"nin (Museum for Bond Vehicles & Espionage) yer seçimi, herkes için şok niteliği taşımış olmalı… Nitekim firmanın Chicago şubesinin kurucu ortaklarından Brian Vitale, Ian Fleming Vakfı tarafından kurulacak bir Bond Müzesi için teklif geldiğinde "Mükemmel! Londra'ya ilk uçuş ne zaman?" diyerek heyecanlandıklarını belirtiyor. Ancak karşılaşılan ilk manzara, yine de hayal kırıklığı yaratmamış olmalı ki Vitale, "Karşımızda koca bir tarlanın ortasında duran iki büyük depoyu bulduğumuzda ‘Daha iyi bir James Bond ortamı olamazdı!' diye düşündük" diyor.Şu anda, müzenin yerinde konumlanacağı depolarda vakfın sergilemeyi düşündüğü 34 araç bulunuyor. Kurumun 1992 yılından bu yana toplamaya çalıştığı otomobiller ise, elbette Bond filmlerinde karşımıza çıkan tasarımlar: "The Spy Who Loved Me" (Beni Seven Casus) filminde kullanılan "Wet Nellie" (Islak Nellie) takma adlı Lotus ya da "On Her Majesty's Secret Service"de (Kurt Kanı) görülen 1969 modeli üstü açılır Mercury Cougar, örneklerden bir kaçı…

13 bin metrekarelik bir alana yayılacak olan ve 2 milyon Dolara mal olması beklenen müzenin yılda 20 binin üzerinde ziyaretçi çekmesi, yani ulusal bir "turist mıknatısı" halini alması bekleniyor. Arazisi, yerel yönetim tarafından bağışlanan müzenin inşaatına başlanması için ise, vakfın yeterli bağışı toplaması gerekiyor. Ancak vakıf görevlileri kendilerinden emin: "Bond atraksiyonlarını izlemek için gidebileceğiniz yegane yer, Londra'nın 4 saat kuzeyinde… Ve bu yüzden de herkes, bu yeni müze konusunda çok heyecanlı."Gensler'in Bond Müzesi için öngördüğü tasarım, oluklu metal levhalar ile kaplı ve soba boyası ile siyah renge boyanmış bir "kutu" aslında… Ancak bu kutunun çekim noktası, giriş cephesini diyagonal şekilde kesen camlı yüzey olarak düşünülmüş. Her ne kadar "007"nin "7"sine referans verdiği iddia edilse de, bu göndermenin pek hızlı kavranabilir olduğunu söylemek güç. Öte yandan, taşıdığı "anlam"ın ötesinde işlevsel bir kaygıya işaret eden duvar boşluğu, başka hiçbir noktasında şeffaflaşmayan yapı kabuğunun araçları dışarıya "teşhir" eden tek noktası… Bir de elbette hayatını casusluk ile sürdüren Bond'un "gizli ve merak uyandırır" hayatına açılan bir kapı niteliğinde (!).

Bond Müzesi'nin iç mekanına gelince… Gösterişli grafik işler ile desteklenmek üzere beyaz ağırlıklı bir iç mekan planlayan mimarlar, brüt beton döşeme ve açıkta bırakılan tesisat ile müzeye bir atölye havası vermeyi umut ediyorlar. Üstelik burada da karşımıza bir Bond göndermesi çıkıveriyor: Atölye görüntüsü merakının, Bond'un cihazlarını ve arabalarını test ettiği "Q-Branch" laboratuarlarına ithafen olduğunu anlıyoruz.


Aslında Gensler'in, bu gönderme ve ithaflara bu kadar odaklanmasını anlaşılır kılan, hatta onların bu denli "havada" kalmasına da neden olan bir problem mevzubahis… Vitale'nin "telif hakkı cehennemi" olarak nitelendirdiği Bond Müzesi projesi, tam olarak da James Bond karakteri hakkında olmasının getirdiği bir takım olağandışı engellere de sahne oluyor. Örneğin giriş cephesinin "7"yi andırır camlı yüzeyinde, "007"yi tamamlamak üzere iki adet büyük boylu "0" rakamının kazılması düşünülüyor. Ancak markanın sahibi, uzun süren müzakerelere rağmen buna razı olmuyor. E, Gensler de haliyle tek bir "7" ile kalıveriyor.

Bond Araçları ve Casusluk Müzesi'nin 2012 yılında, yani ilk Bond filmi Dr. No'nun 50. yıldönümünde açılması planlanıyor.

Bu haber, Architectural Record'dan derlenmiştir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :