Bond, Mimar Bond?

E. Seda KAYIM / 13 Kasım 2008


'James Bond: Quantum of Solace'dan bir sahne. Yer Siena, İtalya.

"Siena'nın terracotta döşemeli çatı-manzaraları, London Barbican'dan kısa bir tur ve Panama'nın önemli kolonyal binaları"ndan sonra Rose, Quantum of Solace'ın belki de en etkileyici ‘mimarlık parçası'nı da es geçmiyor: Filmin sonlarına doğru karşımıza çıkan ve çöl ortasında uzanan pilotili dikdörtgen kütlesi, modüler ahşap cephe kaplaması ile ıssız olduğu kadar asil görüntüsü bizi büyüleyen ESO Paranal Residencia'dan bakın nasıl söz ediyor:


ESO Paranal Residencia, Şili.  Foto: ESO

"Tasarının tepesinde yer alan ise, Bond ve güçlü rakiplerinin, filmin geleneksel tepe noktasını tanımlayan randevularının gerçekleştiği Şili'deki ESO Paranal Residencia bulunuyor. Gerçek hayatta bu dikkat çekici bina, Avrupa Güney Yarıküre Astronomik Araştırmaları Organizasyonu'na (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) ait bir hostel. Alman mimarlar Auer ve Weber tarafından tasarlanan yapı ince bir seçim: Fevkalade bir iç bahçe ve 35 metre yüksekliğinde bir cam kubbenin aydınlattığı yüzme havuzu ile kıraç peyzaja gömülmüş uzun, dikdörtgen bir şerit. Atacama çölünün otrasında konumlanan, deniz seviyesinden 2 bin 400 metre yüksekteki yapı, pek azımızın gerçekte içini görebileceği bir yer; işte sizin tek şansınız! Ritmik betonarme cepheler gözlerinizi kamaştıracak! Toprak tonlarındaki iç mekanlar heyecanlandıracak! Uzun iç perspektiflere bayılacaksınız! Minimal detaylar salyalarınızı akıtacak! Sonra da hepsinin tuz-buz oluncaya kadar patlamasını izleyeceksiniz!


ESO Paranal Residencia, Şili.  Foto: ESO

Rose'un buz saraylarından modernist loftlara uzanan, Die Another Day'den The Spy Who Loved Me'ye Bond filmlerinin hiç de sıkıcı olmayan mimarlığı hakkındaki yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :