Bir Gereklilik Olarak Ekolojik Tasarım

Filiz YAVUZ / 01 Nisan 2010


Airbus Delivery Centre Saurous

Müşteri: Airbus France
Mimar: Jacques Ferrier Mimarlık
Proje Yöneticisi: Stéphane Vigoureux
Proje Şefi: Olivier Cornefert
Tasarım Ekibi: Katrin Wagner, Corentin Lespagnol, David Tajchman, Ramsès Salazar, Antoine Mussard, Adrian Garcin, Sylvain Prima, Claire Laurence, David Sabourdy.
Sürtüktür Mühendisliği Danışmanlık Hizmeti: ADC + CE Ingénierie
İnşaat Maliyet Hesapları: DAL
Akustik Danışmanlığı: ACV
İç Mekan Tasarı ve Renk Danışmanlığı: Frédérique Thomas
Yarışma / Tasarım yılı: 2005
Teslim tarihi: Ocak 2007
İnşaat alanı: 18 500 m²Jacques Ferrier Mimarlık tarafından, Fransa'da Airbus firmasının son montaj hatlarının büyük bir kısmının bulunduğu Toulouse şehrinde yine Airbus firması için tasarlanan yapı, 2005 yılındaki yarışmanın ardından, 2007 yılında hizmete girdi. A380 Airbus tipi uçakların üretim zincirinin son halkası olarak geldikleri bu küçük bir havaalanına benzeyen yapı, teslimattan önce uçakları test etmek için kullanılıyor. Projenin A 380 Airbus tipi uçaklar için yapılan ilk proje olduğu belirtiliyor.Kavisli camların uçakları kucakladığı izlenimi veren binanın ana meydanı, uçaklardan 180 derecelik bir açıyla görülebilecek panoramik bir galeriye benziyor. Çatı ise binanın konforu açısından önemli bir rol oynuyor. Güneş panellerini ve teknik ekipmanı içinde saklayan çatı, yazın bir termal kalkan işlevi görüyor.

Üçüncü kata yayılmış olan ofisler, doğal ışığın etrafında tek bir ünitede toplanıyor. Bahçede, ağaçlarla çevrelenmiş olan gölgelik alan ise park alanı olarak kurgulanmış.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :