İngiltere'nin ilk BREEAM Sertifikası Sahibi Ofis Binası: "7 More London Riverside"

Filiz YAVUZ / 04 Şubat 2010
Londra'da inşası süren '7 More London Riverside' adlı ofis binasının, tamamlandığında üst düzey BRE Çevresel Değerlendirme Yöntemi /BRE Environmental Assessment Method (BREEAM) derecesine sahip üç yapıdan biri olacağı açıklandı. Yapının aynı zamanda, İngiltere'de, ofis tipolojisinde bu dereceyi alacak olan ilk yapı olacağı da gelen bilgiler arasında."7 More London Riverside"ın BREEAM sertifikasını, daha az karbon salımı sağlayan, üçüncü nesil "Biodizelle ateşlenen Kombine Soğutma, Isıtma ve Enerji Sistemi" sayesinde aldığı söyleniyor. Bu sistem ile 2006 bina yönetmeliğinde belirtilenden yüzde 74 daha az karbondioksit salımının elde edildiği ifade ediliyor.

More London Development Ltd tarafından Foster + Partners'a tasarlatılan 60 bin 884 metrekarelik, 10 katlı ofis binası bünyesinde bulundurduğu güneş kırıcıları, sıcak su üreten güneş panelleri, yeşil çatıları, ısı geri kazanım sistemleri ve tam otomatik Bina İşletme Sistemleri ile karbon tasarrufu çözümleri ve yenilenebilir enerji koşullarını sağlıyor.

Projenin tüm mühendislik işlerini üstlenen Grontmij / Roger Preston & Partners yöneticisi Matthew Thurston projenin başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu derece sayesinde, geliştircilerin ve tasarımcıların, binalardaki çevresel kimliğin önemini daha çok vurgulayacaklarını sanıyorum" diye konuşuyor.

Thurston, projenin ayrıca A sınıfı enerji performansı sertifikası ile de ödüllendirildiğini dile getirerek bu sertifikanın da projenin sürdürülebilir kimliğinin başka bir ispatı olduğunu belirtiyor.

Sürdürülebilir yapı tasarımında en iyi uygulamayı belirleyen BREEAM derecelendirmesi İngiltere'de binaların çevresel performansını tanımlamak için de kullanıldığını hatırlatmadan geçmeyelim.

Haber, www.grontmij.com'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :