Bir Gereklilik Olarak Ekolojik Tasarım

Filiz YAVUZ / 01 Nisan 2010

Bream Excellent Offices

Müşteri: Building Research Establishment
Mimar: Feilden Clegg Bradley Studios
Yüklenici: John Sisk & Sons
Proje Yöneticisi: BWA Project Services
Çevre Mühendisliği: Max Fordham LLP
Sürtüktür Mühendisliği: Buro Happold
Peyzaj Danışmanlığı: Nicholas Pearson Associates

Yapı Araştırmaları Kurumu (Building Research Establishment) tarafından 1996 yılında enerji etkin, mimari standartların yüksek olduğu yenilikçi bir ofis binası için açılan yarışmayı kazanan Feilden Clegg Bradley Studios'un projesi zamanının en yüksek "mükemmellik derecesi" ile BREEAM sertifikasına hak kazanarak adını, tarihe olmasa bile en azından mimarlık tarihine yazdırdı.

Enerji etkin ofislerin performans özellikleri Yapı Araştırmaları Kurumu ile işbirliği yapılarak tasarlandı.

Yaklaşık yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlayan deneysel bir sürtüktür tasarımına sahip bina, aynı zamanda yüzde 96 oranında atık malzemelerin geri dönüşümünü sağlıyor. Doğal havalandırma sisteminin yanı sıra güneş enerjisi yardımıyla çalışan çapraz havalandırma sisteminin de bulunduğu bina, zemin döşemeleri arasından geçirilen kuyu suyunun kullanıldığı yerden soğutmalı bir sistem kullanıyor.

Birleşik Krallık'ın ilk yüksek verimli florasan aydınlatma sistemine sahip olan gökdelen, 1997 İngiltere Mimarlık Enstütüsü Teknolojik Mükemmellik Ödülü, 1998 RIBA Ödülü ve 1998 Tasarım Konseyi Milenyum Ürünü (Design Council Millennium Product) ödüllerine layık görüldü.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :