Baskı Teknolojisinde Değişen Beklentiler, Süreçler, Çözümler

mimarizm.com / 21 Aralık 2011

HP Designjet, Orta Doğu-Akdeniz-Kuzey Afrika Bölgesi Ülke Müdürü Laszlo Toth, hızlı geri dönüş ve etkin işbirliğine ihtiyaç duyulan günümüz iş ortamında, ofis köşelerini işgal eden geleneksel geniş formatlı yazıcıların talebi karşılamada yetersiz kaldığına işaret ediyor.Planlar, ozalitler ve tasarım grafiklerinin üretimi, mimarlar, mühendisler ve inşaat firmalarının faaliyet alanının önemli bir parçasını oluştururken; baskı makineleri bu süreçte yeteri kadar dikkat çekmeyebiliyor. Eskiden bu durum yalnızca kabul gören bir şey değil, bizatihi yaklaşımın kendisiydi. Günümüz iş dünyasının daha hızlı yanıt, daha çok işbirliği, daha fazla rekabet bilinci ve daha fazla merkez dışı operasyona ihtiyaç duyması, yeni nesil çok işlevli geniş format yazıcıların da önünü açtı. 


Bugün nasıl çalışıyoruz?

21. yüzyılın hızla gelişen dünyasında, "vakit nakittir" sözü daha da önem kazandı. Müşteri ve şantiye alanı kilometrelerce uzakta olsa da, tasarımsal değişikliklerin anında projeye dahil edilmesi gerekiyor.
İnternet ve özel ağlar, işbirlikçi uzaktan çalışmayı, neredeyse gerçek zamanlı olarak mümkün hale getirdi. Bununla birlikte, bazı teknik sorunlar sürecin mükemmel bir şekilde işlemesine engel olabiliyor.
Şantiyenin, müşterinin ve merkez ofisin tasarımın son haline sahip olduklarından emin olmak için çok dikkatli bir göz ve süreçlere yönelik disiplinli bir inceleme gerekir.

Bu alanda yapılan değişiklikler, tüm tarafların erişimine açık olmalı. Eğer ihtiyaç duyulan kişi ofis dışındaysa ya da teknik sorunlardan ötürü sunucuya bağlanamıyorsa gecikmeler ve karışıklıklar yaşanabilir.
Gecikmelerin bir nedeni de elde yazılmış notların ya da şantiyede, müşteri ofisinde veya şirket merkezinde, mevcut plan üzerine yapılan çizimlerin paylaşılması sırasında yaşanan süreç. Bu değişikliklerle ve açıklamalarla başa çıkmak ve bunları FTP dağıtımı için hazır hale getirmek için başka bir departmana başvurmak, hatta ofis dışına çıkmak dahi gerekebilir.

Diğer bir küçük ama önemli husus ise, ofis dışında, işveren ile çalışırken ortaya çıkabilecek sıkıntılar. İşveren, kendi yazıcısından tasarımın çıktısını almak isterken, dizüstü bilgisayarınızın sürücüsü veya bağlantı kablosu nedeniyle yaşanacak uyumsuzluklar bu isteği olanaksız kılabilir. Oysa, önemsiz bilişim sorunlarını çözmek için harcanan zaman, projenin geliştirilmesine de ayrılabilir. Bu sorunların çözümü; yeni nesil yazıcıların mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörüne sunabileceği en önemli hediyelerden birisi.


HP Designjet L26500


Hem yazıcı hem iletişim aracı

"Çevrimiçi bilgi dağıtımı" (cloud computing) günümüzde sıkça kullanılan bir terim olsa da mimarlık ve inşaat sektörüyle ilgili iş kollarında "bulut", aynı zamanda proje tasarım yönetimi için önemli bir çözümü de temsil ediyor. Yeni nesil mürekkep püskürtmeli yazıcılar, içerdikleri teknoloji ile sadece yazıcı olmanın ötesine geçerek, iletişim araçlarına dönüşüyor (1).

USB kablo, USB bellek ya da dijital tarama yoluyla veriler dijital formata dönüştürülerek, dizüstü bilgisayardan yazıcıya aktarılırken, bazı sürücüsüz yazıcılar en güncel tasarımı ve planı doğrudan buluta yükleyerek, ilgili kişilerin bu verilere anında ulaşmasını sağlıyor. Bu sayede yeni plan, ister internet bağlantısına sahip bir yazıcıdan indirilebiliyor ister çıktı almak üzere başka bir bilgisayara aktarılabiliyor. Elde yazılmış notlar ve çizimler aynı belirginlikte gözükürken; projenin son değişiklikler temel alınarak ilerlediğinden ve ihtiyaç duyan herkesin projenin güncel haline anında erişebileceğinden emin bir şekilde yola devam ediliyor.

Yeni nesil yazıcılar aynı zamanda, yıpranmış ve her kullanımda daha da hasar gören eski planların –özellikle de sadece eski planların kullanımda olduğu planlama müdürlüklerinde- kopyalanarak dijital arşive dönüştürülmesine de yardımcı olabilir.

Veri transferinde USB belleklerin kullanıldığı sürücüsüz yazıcı teknolojileri, yazıcı sürücüleri ve kablolarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırırken, planların, farklı noktalardaki yazıcılarda herhangi bir gecikme yaşanmaksızın üretilmesine olanak sağlıyor.

Sunumlara eşlik eden ya da pazarlama amaçlı kullanılan yüksek kaliteli render ve fotoğraf baskılarıyla başa çıkmanızda da yine, esnek ve becerikli yapılarıyla bu yazıcılar birincil yardımcınız olacak.


İster ofis içinde ister dışarıda

Bu teknolojinin diğer bir çekici özelliği ise, sadece büyük şirketlerin kullanımına yönelik olarak tasarlanmamış olması. Bu yazıcılar, büyük sonuçlar elde etmeyi hedefleyen küçük ölçekli mimarlık pratikleri ile mühendislik ve inşaat şirketleri için de ideal bir çözüm sunuyor.

Söz konusu yazıcıların tüm özellikleri –geleneksel yollarla (FTP veya CD) ya da USB bellek veya USB bağlantısı üzerinden veri aktarımı- müşterilerinin bilgisayarlarııyla "diyalog" kurmak isteyen bürolara sunabileceğimiz özel hizmet opsiyonlarıdır.

Aynı şekilde bulut üzerinden paylaşımı da olanaklı kılan bu sistem, aynı proje üzerine çalışan ama uzak noktalarda bulunan şirket ve şahısların, büro hizmetlerinden faydalanarak gerekli plan ve belgelere ulaşmalarını sağlıyor.

Bu gelişmiş yazıcılar yarının mimarlık, mühendislik ve inşaat dünyası ile büro faaliyetlerinin işleyişinde tamamlayıcı hale gelecek. Ekranı ve kolay kullanımı ile geleneksel bir çıktı aletinden çok bir bilgisayarı andıran bu yenilikçi cihazlar; güvenilir iletişim, baskı, tarama, kopyalama ve paylaşma özellikleri sayesinde, aynen bilgisayarlar gibi günlük iş yaşamının ayrılmaz parçası haline geliyor.


(1) İnternet bağlantısı ile birlikte.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :