Avrupa Kültürel Miras Zirvesi İstanbul'da Başladı

mimarizm.com / Filiz Yavuz / 08 Haziran 2010


Europa Nostra

Küreselleşen dünyada kültürel miras açısından Avrupa vatandaşlarının birbirlerini daha iyi anlaması, birbirlerine karşı daha derin saygı duymasını sağlamak gibi temel bir işleve sahip olan Europa Nostra,
Avrupa çapında 46 ülkeden 400'den fazla sivil toplum kuruluşunu birleştiren "uluslararası bir kültürel miras koruma örgütleri federasyonu" olarak anılıyor. Başlıca ortakları Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve UNESCO olan Europa Nostra, bünyesinde 53 ülkeden 230 üye kuruluşu, 160 asosye üye kuruluşu ve 1500 bireysel üyesi barındırıyor.

Federasyon'a Türkiye'den üye olan kuruluşlar Türkiye Mimarlar Odası, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül Vakfı ), Kültürel Mirasın Dostları Derneği (KÜMİD), Tarih Vakfı, Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği olarak sıralanırken asosye kuruluşlar ise Türkiye Mimarlar Odası- - Ankara Şubesi, Türkiye Mimarlar Odası- Bursa Şubesi ve Kadir Has Üniversitesi şeklinde.

1963 yılında Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan federasyon, 1991 yılında Şatolar Birliği ile birleşti. 1998 yılında ise Avrupa Komisyonu tarafından, koruma alanında Avrupa'nın şemsiye örgütü olarak kabul edildi. Federasyonun, 1978 yılından beri Avrupa çapında sürdürdüğü ödüllendirme sistemi, 2002 yılında ek olarak Avrupa Komisyonu kararıyla Avrupa Birliği Kültürel Miras Koruma Ödülleri yürütücülüğü görevi ile güçlendirildi.

 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :