Placido Domingo'dan Erdoğan'a Allianoi Çağrısı

mimarizm.com / 07 Ocak 2011
Aynı zamanda Europa Nostra'nın (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) Başkanı olan, dünya çapında tanınmış tenor ve orkestra şefi Placido Domingo, Başbakan Erdoğan'a özel bir mesaj göndererek, istisnai değer taşıyan Roma hamamı Allianoi'nin sular altında bırakılmasıyla yaşanacak kültürel trajediden kaçınılmasını istedi.

Yıllarca süren protestolardan sonra, şimdi, artık Batı Anadolu'da, Bergama yakınlarındaki muhteşem bir arkeolojik alanın kurtarılabilme şansı bakımından son noktaya gelinmiş bulunuyor. Yortanlı sulama barajı kapsamında suların toplanmaya başlamasıyla, MS. 2. yüzyıldan kalma Allianoi tarihi alanı tümüyle kaybedilecek.

Placido Domingo, Başbakan Erdoğan'a mesajında şu vurguları yapıyor:

"Bugün Allianoi antik kentinin Türkiye'deki yerel halk için uzun vadeli ve sürdürülebilir kazançlar sağlayacağına inanan çok sayıda kişi var. Bir sulama barajı, yakınında yaşayan ve tarımla uğraşan bazı kesimlere gerçekten fayda sağlayacak olsa da, bu ancak kısa süreli bir hizmet olacaktır. Buna karşılık, gerek Türkiye'de gerekse diğer Avrupa ülkelerinde büyük halk kitleleri, bu antik hazinenin gelecek kuşaklar için korunmasının hepimizi zenginleştireceğini düşünüyorlar. Üstelik, Allianoi gibi değerli bir arkeolojik varlığın, sular altında yok edilmek yerine, yerel turizmin geliştirilmesi için sürekli bir kaynak olarak kullanıldığında, birçok yeni iş alanı da açabilecek güçte olduğu kanısındalar.

Allianoi'un kurtarılması için sürdürülen yerel ve uluslararası protestolar, insanların tarihe ve belleğe büyük değer verdiklerini açık bir biçimde ortaya koyuyor. Bu tutum, ilgili insanların yaşamına derinlik ve anlam katıyor. Allianoi gibi, bizi geçmiş kuşaklara bağlayan tarihi önemdeki mekanların korunması için gerçekleşecek her türlü çabanın gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzun yerine getirilmesine önemli bir katkı olacağını biliyoruz."

Placido Domingo, Europa Nostra'nın Allianoi'yi sular altında bırakmaya karşı çıkan alternatif projeler için Türkiye hükümetine yardıma hazır olduğu ve böyle bir yola gidilmesinin tüm taraflar için gurur kaynağı oluşturacağını belirterek mektubuna son veriyor.

Europa Nostra, kendi Başkanının çağrısına paralel olarak, tüm sorumlu Avrupa yurttaşlarını Allianoi'ni sular altında bırakılmasına engel olmak üzere, bu konuda karar verici olan en üst kişiye "Başbakan Erdoğan, Posta Kutusu 06573 Bakanlıklar – Ankara" adresine ya da Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)'in e-posta adresine kısa bir mektup veya mesaj göndermeye çağırıyor. Mesajların isim, meslek, adres bilgisi eklenerek ve bir kopyası Europa Nostra Uluslararası Sekretaryası'na gönderilecek şekilde iletilmesi isteniyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :