Antalya UIA 2023 için Aday

mimarizm.com / 30 Ekim 2008

Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından Antalya, 2023 yılında gerçekleştirilecek olan XXVIII. Dünya Mimarlık Kongresi için aday olmaya hazırlanıyor. Önerilen kongre teması ise 'Kültür, Turizm, Kent ve Mimarlık'. 2020'li yıllarda geleceğe dönük yeni ve doğru saptamaların yapılması açısından kitle turizmi ve ona karşı / onunla gelişecek alternatif turizm olanaklarının karşılaştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi öngörüsünden yola çıkan TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, bu zorunluluğun turizm türlerine bağlı gelişen veya gelişecek turizm planlaması, turizm mimarlığı ve yapılaşmalarının da ciddi anlamda değerlendirilmesini gündeme getirmesini bekliyor.

UIA 2023 Antalya, bu noktadan hareketle dünya mimarlarının, özellikle turizm ve turizm mimarlığı konusunda eleştirel birikimini, başarılarını ve yenilgilerini, hayal ettiklerini ve edemediklerini, direndiklerini ve teslim olduklarını içtenlikle ortaya dökebilecekleri bir 'paylaşım ortamı' olmayı hedefliyor.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından bastırılan broşürde adaylık için, "UIA 2023 Antalya ile dünya mimarlarına ve mimarlığına; yapılı çevre ve mimarlık, turizm ve turizm mimarlığı üzerine düşüncelerin, hayallerin, eylemlerin, iyi ve kötü uygulamaların sergilenebileceği bir ortam sunmayı amaçlıyoruz" deniliyor. Gerek turizm, gerekse turizm mimarlığı ve yapılaşmalarının bu sürecin canlı yaşanabileceği bir kentte değerlendirilmesinin öneminin vurgulandığı metinde, önümüzdeki on beş yıllık süreçte bunun en canlı yaşanacağı kentlerden birinin de Antalya olacağına işaret ediliyor.

Şube, sürecin Mimarlar Odası'nın bir mesleki etkinliği olarak değil de önemli bir 'uluslararası turizm ve tanıtım' projesi olarak değerlendirilmesinin öneminin altını çiziyor ve bu anlamda Cumhurbaşkanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere en üst düzeyde desteklenmesi çağrısında bulunuyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :