AKM İhalesi Kime Kalacak?

Filiz Yavuz / 19 Şubat 2009AKM'nin yenileme projesi yasada yer alıyor

Sivil girişim olarak yola çıkan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 8 Ekim 2008 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yenilenme projesinin sorumluluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan devralmıştı. AKM hakkında yapılacak çalışmaların kapsamı Bakanlık, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve uzman gruplar tarafından belirlenmişti.

Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmesi projesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonunun yapısına ilişkin olan İstanbul 2010 Yasası'nda da yer alıyor.

Her şey umulduğu gibi giderse 31 Aralık 2009 saat 20.10'da AKM'de gerçekleştirilecek bir törenle İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkentliği başlatılacak.

Yenileme çalışmasının kapsamı

Yenileme çalışmaları, binanın statik açıdan güçlendirilmesi, restorasyonu, mimari açıdan geliştirilmesi, hizmet olanak ve kalitesinin artırılması, enerji etkin hale getirilmesi, ihtiyaç duyulan elektromekanik sistemlerin yenilenmesini içeriyor.

Proje kapsamında bina iç bölümleri ve dış cephelerinin teknolojik donanımları, mekân-çevre ilişkisi gözetilerek yapının simgesel dokusunu koruyacak şekilde yapılacak tüm güçlendirme çalışmaları, güncel ihtiyaçlara cevap verecek yangın ve deprem yönetmeliğine uygun çalışmalar olacak.  Binanın statik incelemeler doğrultusunda depreme karşı güçlendirilmesine ilişkin öneriler de statik projede yer alıyor. 

Binanın işlevleri korunurken, konser salonunun daha esnek bir kullanıma kavuşturulması öngörülüyor. Çocuk tiyatrosu, cep sineması, oda tiyatrosu  gibi salonlardan en iyi şekilde kullanımı için bazı düzenlemeler yapılacak.  

24 saat yaşanan bir bina olması hedeflenen AKM'nin içinde, geniş kitlelere hitap edecek bir kitapçının, kültür yayınları satış noktasının olması, bir dinlence alanının, kafe-restoranın da olması planlanıyor. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :