Bir Karışık Öykü; AKM

mimarizm.com / 24 Temmuz 2009


Atatürk Kültür Merkezi
(AKM) tadilatı için İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından açılan ihaleyi Özsoy İnşaat kazanırken, aynı gün (22 Temmuz) İdare Mahkemesi'nin, AKM ile ilgili bir çalışmanın yapılamayacağını söyleyerek projeyi durdurması, AKM tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

2010'a yetiştirilmesi düşünülen proje için bundan sonra nasıl bir yol izleneceği merak konusu olurken, henüz AKM'nin yenilenmesi konusunda söz sahibi olan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'ndan bir açıklama gelmedi.

Eski Kültür Bakanı Atilla Koç'un, AKM'yi yenilemek çok daha masraflı olur, gerekçesiyle binayı yıkıp yeniden yapma girişimi "AKM yıkılsın mı, yıkılmasın mı" tartışmalarını başlatmıştı. Bu tartışmaların, özellikle sanatçıların, sanatseverlerin ve meslek örgütlerinin tepkisi üzerine Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2007 yılında "AKM modernize edilsin" şeklinde cevap bulmuştu. Daha sonra ise, sivil bir inisiyatif olarak doğan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, AKM'nin tadilatı konusunda yetkili kılınmıştı.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :