AKM İhalesi Kime Kalacak?

Filiz Yavuz / 19 Şubat 2009


Tartışmalara yol açan Atatürk Kültür Merkezi Yenilenme Projesi'nin ihale süreci, ön bilgilendirme toplantısıyla başladı. Toplantıya Ankaralı müteahhitlik firmaları da yoğun ilgi gösterirken, Odak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gürcan Oral ihale ile ilgilendiklerini söyledi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından yürütülen projenin ihalesinin Mart ayında yapılması planlanıyor.

Swissotel'de dün (18 Şubat 2009) ihaleye katılmak isteyen firmaların katılımıyla gerçekleştirilen ön bilgilendirme toplantısında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri M. Çolakoğlu ve Atatürk Kültür Merkezi yenilenme projesini hazırlayan mimar Murat Tabanlıoğlu ihale süreci ve proje hakkında bilgi verdi.Nuri M. Çolakoğlu, İstanbul'un kültür haritasında çok önemli bir yere sahip olan AKM'nin, kenti geleceğe taşıyacağını söyleyerek, AKM'nin bundan sonraki takvimini şöyle açıkladı:

"İhalenin Mart 2009'da yapılmasını ve ilk kazmanın da Nisan 2009'da vurulmasını planlıyoruz. Ekim 2009'da AKM'nin halka açık olmayan ofis ve prova odalarının bulunduğu kısımlar bitecek ve çalışanlar ofislere yerleşebilecekler. Aralık 2009'da törensel bir açılışa hazır olması planlanan AKM, Mayıs 2010'da hizmete açılacak."

İhale şartnamesinin henüz hazır olmadığını ifade eden Çolakoğlu, projenin maliyeti hakkında bilgi vermekten kaçındı.


Murat Tabanlıoğlu


"Kültürel mirasın geleceğe taşınmasını ilke olarak belirledik"

Projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu ise gerçekleştirilecek mimari düzenlemelerle, etkinlik mekanlarının niteliğini de geliştirerek binayı, güncel kültür programlarına da uygun hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. AKM'nin 365 gün gece-gündüz yaşayacak donanıma sahip olacağını belirten Tabanlıoğlu, kültürel mirasın korunarak geleceğe taşınması ilkesinden yola çıkarak AKM projesini geliştirdiklerini, hedefin 2010 yılında İstanbul'un 21. yüzyıla yakışır bir kültür merkezine kavuşması olduğunu ifade etti. Tabanlıoğlu binanın statik açıdan güçlendirilmesi, restorasyonu, mimari açıdan geliştirilmesi, enerji etkin hale getirilmesi, elektromekanik donanımı, güvenlik, ses, akustik, ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, sahne sistemlerinin de yenilenmesini içeren çok katmanlı bir çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Kriterler ağır

Toplantıda, yenileme çalışmasının sonucunda Atatürk Kültür Merkezi'nin nasıl şekilleneceğine ilişkin tüm teknik bilgiler ayrıntılarıyla sunulurken, ihale sürecinin işleyişi ve ihaleye katılım şartları da katılımcılara aktarıldı. 

İhaleye katılacak müteahhit firmalarda, minimum 30 bin m² inşaat alanına sahip çok işlevli yapı kompleksi inşaatı deneyimi, yetişmiş ve deneyimli şantiye ve teknik satın alma ekipleri, renovasyon projesi için gerekli makine parkına halihazırda sahip olma ve özel imalat uygulamaları konusunda deneyimli olma gibi bazı şartlar aranıyor.

"AKM'nin yenileme projesi yasada yer alıyor" , "Yenileme çalışmasının kapsamı", "AKM İhalesi için mühendislik firmalarında aranacak kriterler" başlıkları ve yenileme projesinin görselleri için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :