4T Toplantılarında Gündem, Göç ve Tasarımdı

Cansu Pelin İŞBİLEN / 13 Temmuz 2015


Türkiye'de tasarım tarihi üzerine çalışan kişileri bir araya getirerek ortak projeler geliştirmek, çalışma alanları belirlemek, bu konularda araştırma ve yayın yapmak gibi amaçlar doğrultusunda 2004 yılında düzenlenmeye başlayan 4T toplantılarının 10.'su Mayıs ayında gerçekleştirildi.

Uluslararası başvurulara açık olan sempozyum, 14-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu (4T) Derneği ve İzmir Yaşar Üniversitesi işbirliğinde yapıldı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen araştırmacılar toplantıda, "Design in the times of Turmoil: Displacement, Replacement, Emplacement" teması ile bağlantılı çalışmalarını sunma imkanına sahip oldular.

Etkinliğin ilk gününde, modernizmde tasarım ve göç alanlarında uzman, Tasarım Tarihi Topluluğu Başkanı Prof. Jeremy Aysley anahtar konuşmacı olarak yer aldı. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Duygun Erim, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahenk Yılmaz ve Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fulya Ertem Başkaya'nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumlarda, "Kargaşa Zamanlarında Tasarım" teması bağlamında, farklı disiplin ve ülkelerden gelen araştırmacıların, farklı sebeplerle oluşmuş göç hareketlerinin tasarımla ilişkisine değinen çalışmalarına yer verildi. Günün sonunda katılımcılara özel gala yemeği düzenlendi.

Etkinliğim ikinci gününde ise, Yaşar Üniversitesi'nden İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Dilek Kaya, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  Roberto Cavallini, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Kılınç, Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Ovacık, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şebnem Yücel ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hakan Ertep moderatörlüğünde düzenlenen oturumlarda, yine farklı disiplinler ve ülkelerden gelen araştırmacıların çalışmalarına, "Kargaşa Zamanlarında Tasarım" teması bağlamında yer verildi.

Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu ve Prof. Dr. Gülsüm Baydar organizatörlüğünde düzenlenen sempozyumun Bilim Kurulu; Doç. Dr. Özgen Osman Demirbaş, Doç. Dr. Şebnem Yücel, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Arda, Dr. Özlem Taşkın Erten ve Öğr. Gör. Ömer Durmaz'dan oluşuyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :