2009 Pritzker Ödülü Peter Zumthor'un oldu

mimarizm.com / 15 Nisan 2009


Hyatt Vakfı
tarafından verilen dünyanın en prestijli mimarlık ödülü Pritzker, bu yıl İsviçreli mimar Peter Zumthor'un oldu. 65 yaşındaki Mimar, 29 Mayıs'ta Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleştirilecek resmi ödül töreninde, 100 bin dolar para ödülünün ve bronz Pritzker madalyasının sahibi olacak.

Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker tarafından açıklanan jüri kararında, Zumthor'un "güçlü ve zaman ötesi varlığa sahip" yapıları ile "tüm dünyadaki meslektaşlarının hayran olduğu, işine odaklanan, ilkeli, azimli ve usta bir mimar" olduğu dile getirildi. Mimarın moda veya hevesin değmediği, bütünlüklü yapılar ortaya koyduğu vurgulanırken, "net ve kesin düşünceyi şiirsel boyutlarla birleştirebilen nadir bir yetenek" olduğu belirtildi. Ayrıca mimarın önüne gelen tekliflerin çoğunu reddederek, proje programı ile ancak derin bir yakınlık kurarsa tasarlamayı kabul ettiği, o noktadan itibaren de kendini yapısına adayarak en son ve ince detayına kadar bizzat gerçekleştirdiği eklendi.

Pritzker jürisi başkanı Lord Palumbo ise Zumthor hakkında şunları söyledi: "Zumthor salt bir "bina" olmaktan öteye geçen mekanlar yaratma becerisini ortaya koymuştur. Onun mimarlığı, alanın önceliğine, yerel kültüre ve mimarlık tarihinden öğrenilebilecek paha biçilemez derslere saygıyı vurguluyor. Zumthor'un yetenekli ellerinde -zanaatkarların kusursuz ellerinde olduğu gibi- sedir padavralarından kumlanmış cama uzanan malzemeler, kendi eşsiz niteliklerini kutlarcasına kullanılıyor; her biri mimarlığın kalıcılığına hizmet ediyor."

2009 Priztker sahibi olduğu öğrenen Peter Zumthor ise, "Son 20 yılda yaptığımız mimari işlerin onaylanarak ödüle layık görülmesi muhteşem" diyerek duygularını ifade etti. Zumthor, "İşlerimizin profesyonel dünyada onay görmesi bizi gururlandırırken, genç profesyonelleri de kaliteli işler yapmaya çabaladıkları takdirde, herhangi bir promosyona gerek olmadan işin kendini fark ettireceği konusunda yüreklendirecektir" dedi.

Zumthor hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve projelerini görüntülemek için lütfen ilerleyiniz  >>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :