Eyfel Kulesi’ne Rakip Gökdeleni Nouvel Tasarlayacak

mimarizm.com / 29 Mayıs 2008

Pritzker ödüllü Fransız mimar Jean Nouvel, Paris'in en yüksek gökdelenini yapmak için seçildi.

Norman Foster, Daniel Libeskind gibi mimarların katıldığı yarışmada; beton, cam ve çeliğin kullanıldığı "Sinyal Kulesi" tasarımıyla ipi göğüsleyen Jean Nouvel, Paris'in iş dünyasını bir araya getiren gökdelen ve plaza bölgesi La Defense'ın silüetini değiştirmeye hazırlanıyor.

301 metrelik yüksekliğiyle 324 metrelik Eyfel Kulesi'nden bu yana yapılmış en önemli mimari yapı olarak değerlendirilen Sinyal Kulesi, soğuk ve insan unsuru bulundurmadığı için eleştirilen La Défense'ın çehresine yeni bir soluk getirecek.   71 katlı bina, 4 küpten oluşacak şekilde tasarlandı. Zemin katında mağaza ve restauranlar yer alırken, diğer katlarda ofisler, 333 odalı bir otel ve en yüksekkatlarda lüks daireler olacak şekilde projelendirildi.

Her bölüm dev cam cepheli locaların çevresinde yapılandırıldı. Avlu bahçeleri ve ortak alanlar, sıcak aylarda doğal havalandırmaya izin verecek panellerle donatıldı. Çeşitli renklere boyanacak paneller her locanın arka duvarına gelecek şekilde ayarlanarak, kilometrelerce öteden bile görülebilecek şekilde kurgulandı.

Toplam maliyeti 600 milyon Euro'yu bulması beklenen kulenin solar paneller, rüzgar türbinleri ve gün ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlayan ayna kaplı pencere çerçeveleriyle yüzde 50 oranında enerji tasarrufunda bulunması bekleniyor. 

Yeniden şekillendirilen Paris'i tanımlayacak bina olarak nitelendirilen Sinyal Kulesi; Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin himayesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm planının da gözdesi.  

Sinyal Kulesi; Japonya'dan İtalya'ya, Almanya'dan Amerika'ya bir çok ülkede yapılar tasarlayan Jean Nouvel'in Arap Dünyası Enstitüsü ve Quai Branly Müzesi dışında Paris'teki üçüncü işi olacak.

Avrupa'nın en büyük iş bölgesi olarak nitelendirilen La Defense, günde 400 bin kişiyi ağırlayan, 2500 şirketin merkez ofisinin bulunduğu, 20 bin kişinin de ikamet ettiği çok önemli bir bölge.

Haber:  AFP
Çeviren: Işıl Göreci

İlişkili haberler:
Mimarlar Paris'e Yeni Yüzünü Kazandırmak İçin Kolları Sıvadı


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :