Jean Nouvel ile Pritzker ve 'Klon' Mimari Üzerine

mimarizm.com / 11 Nisan 2008

The Architects' Journal geçtiğimiz günlerde, ‘taze' Pritzker'li Jean Nouvel ile yapılmış bir söyleşiye yer verdi. İşte Max Thompson imzasıyla yayınlanan röportaj.  

 

 

Jüri neden sizi seçti dersiniz?

 

 

 

Umarım özel bir profilim olduğu için kazanmışımdır. Kazandım çünkü jenerik binaların takıntı haline getirildiği bu dünyada, benim duruşum özgül olanı araştırmak yönünde. Renk ve tekniğin başka başka hissedildiği farklı binalar yaratıyorum. Her zaman şu an için doğru yerde en iyi binayı yapmak için araştırıyorum. Benim için ne inşaa edeceğime dair tercih edilebilir bir fikir yoktur. Birçok farklı parametrenin analizleri ile çalışıyorum: Sözcükler, fikirler, konsept. Alışkanlıkların otomatik tekrarı ile değil.

 

 

 

Kendi binalarınız arasında bir favoriniz var mı?

 

 

 

Hayır, favorim yok. Benim için mimarlar ve kentler insanlar gibidir; farklı karakterleri vardır, bazıları şişmandır, bazıları zayıftır, bazıları naziktir ve bazıları da çoğunlukla oldukça öfkelidir. Benim için bütün binalar yaşar. Farklılıkları severim. Bir sosyal hizmetler binasını nasıl bir müze ya da tiyatroya tercih edebilirsiniz ki?

 

 

 

Sizce geride nasıl bir miras bırakacaksınız?

 

 

 

Bir dönemin, bir duruşun şahitliğini. Ben, her zaman aynı tipolojileri, aynı malzemelerli ve aynı teknikleri kullanan pekçok mimardan farklıyım. Bu bir  eleştiri değil ama ben onların tam tersiyim. Dünyada şöyle bir gezinince bütün 'klon'ları görebiliyorsunuz. Bütün bu binalar her zaman aynılar, kökleri yok. Ben jenerik tasarımların yerine kendine özgü bir mimarlık için mücadele ettim; işte bu olacak benim mirasım.

 

 

 

Londra'daki iki projeniz ne aşamada [Foster + Partners ile Walbrook Square ve Land Securities' One New Change]

 

 

 

One New Change inşaa aşamasında, Walbrook Square'de ise son detaylar üzerinde çalışıyoruz.

 

 

 

İngiltere ziyaretinizde mimarisi hakkında öne çıkan izlenimleriniz ne oldu?

 

 

 

Londra'yı daha önceden biliyordum, ama kentin enerjisini Fransa ile karşılaştırınca gerçekten şaşırdım. Paris'te bir bina yapmak zor. Ama Londra'da kentin evriminin ve modernliğin verdiği bir güven var. Bir kentin sürekli bir evrim içinde yaşamak istemesi çok önemli. Umarım Paris de değişecek ama oldukça uzun zamandır çok fazla enerjisi yok. Londra'nın enerjisi çok güçlü.

 

 

 

Eğer geçmişten ya da günümüzden herhangi bir mimarı akşam yemeğine davet edebilseydiniz kim olurdu?

 

 

 

(Gülüşmeler). Bununla ilgili bir sorunum yok. Önümüzdeki birkaç gün içinde Frank Gehry ile bir akşam yemeği yiyeceğiz ve Norman Foster ile de zaman zaman yemeğe çıkıyoruz. Richard Rogers, Renzo Piano, Toyo Ito, oldukça fazla arkadaşım var. Mimarlar, biraz tenis oyuncularına benziyorlar. Çok sık bir şekilde aynı yarışma içinde yer abiliyorlar.

 

 

 

Norman Foster'la Welbrook Square için yaptığınız işbirliğinde hanginiz itici güçsünüz?

 

 

Çok ilginç bir deneyimdi. Hem Norman ile hem de Spencer de Grey ile çalıştım. Başlangıçta daha zordu, çünkü her iki taraf da diğerinden biraz korkuyordu. Birkaç ay sonrasında ise gerçekten mükemmeldi ve harika bir maceraydı.

 

 

 

Tekrar birlikte çalışır mıydınız?

 

Evet, Sydney'de (Frasers için bir ofis projesi). Aynı binaları yapmıyoruz ama aynı saflardayız, birlikte bir karar vereceğiz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :