13. İstanbul Bienali Sona Erdi

mimarizm.com / 21 Ekim 2013

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali 20 Ekim Pazar günü sona erdi. Kapılarını açtığı 14 Eylül tarihinden itibaren sanatseverleri ağırlayan bienali, açık kaldığı 5 hafta boyunca, 5 sergi mekânında 337.429 ziyaretçi gezdi."Anne, ben barbar mıyım?" başlığıyla Fulya Erdemci küratörlüğünde gerçekleştirilen 13. İstanbul Bienali, kamusal bir alan yaratma ve herkese ulaşabilme amacıyla bu yıl ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Bienal sergileri, Antrepo no.3, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARTER, SALT Beyoğlu ile İMÇ 5. Blok'taki 5533'te yer aldı.

Farklı kuşaklar ve coğrafyalardan 88 sanatçı ve sanatçı grubunun işlerinin yer aldığı 13. İstanbul Bienali'nde Türkiye'den 11 sanatçının ve 2 sanat grubu/sivil kolektifin yanı sıra, hem Türkiye'den hem de yurtdışından sanatçıların birlikte oluşturduğu 3 ayrı sanatçı işbirliği de katıldı. 13. İstanbul Bienali, bugüne kadar Türkiye'den en yüksek sayıda katılımın sağlandığı bienallerden biri oldu.

İstanbul Bienali her yıl daha da fazla izleyiciye ulaştı. 2005 yılında gerçekleştirilen 9. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 51.000, 2007 yılındaki 10. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 91.000, 2009 yılındaki 11. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 101.000 kişi ve 2011 yılındaki 12. İstanbul Bienali'ni 110.000 kişi gezmişti.

İKSV ve PACE Çocuk Sanat Merkezi işbirliğinde, Koç Holding'in desteğiyle düzenlenen eğitim programları, bienal süresince Antrepo no.3'te, 8-18 yaş grupları arasındaki çocuklarla yapıldı. Genç sanatseverlerden yoğun ilgi gören eğitimlere bu yıl yaklaşık 3.000 öğrenci katıldı.

13. İstanbul Bienali, uluslararası basında International Herald Tribune / New York Times, Wall Street Journal, CNN International (ABD); The Guardian, BBC (İngiltere); Frankfurter Allgemeine Zeitung, Tageszeitung, Tagesspiegel (Almanya); Il Sole 24 Ore, La Repubblica, Il Manifesto (İtalya); El Pais, El Mundo (İspanya), Le Monde, Liberation (Fransa), Folha de Sao Paulo (Brezilya) gibi dünyanın en önemli gazetelerinin de aralarında olduğu 500'den fazla habere konu oldu.

Bienali Kitabı Aralık'ta raflarda

Sergi fotoğraflarını içeren ve bienalin kavramsal çerçevesi bağlamında makaleler ve yazıların yer alacağı Bienal Kitabı ise Aralık ayından itibaren İKSV Tasarım Mağazası ve kitapevlerinden temin edilebilir.

Küratörün metnine, mekân planlarına, sanatçı metinleri ve görsellerine yer veren Bienal Rehberi, sergi mekânları ve İKSV Tasarım Mağazası'nda satıldı. Bienal Rehberi'nin elektronik versiyonuna ise 13b.iksv.org adresinden ulaşılabilir. 13. İstanbul Bienali Rehberi ve Bienal Kitabı, İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından, Vehbi Koç Vakfı'nın katkılarıyla yayımlanıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :