Bienal Sonrası Yayını "Hâlâ Barbar Mıyız?" Çıktı

mimarizm.com / 16 Ocak 2014

13. İstanbul Bienali'nin, şair Lale Müldür'ün aynı adlı kitabından alıntılanan "Anne ben barbar mıyım?" başlığından yola çıkan şair Fırat Demir'in "Hâlâ Barbar Mıyız?" adlı kitabı yayımlandı. Demir'in "bienal sonrası bir düşünce pratiği" olarak da tanımladığı kitap, 17 yazarın öykü, oyun metni, deneme ve şiirlerinden oluşan bir seçkiye yer veriyor.


                         


Kitapta, dili, edebiyatı, şiiri, düşünmeyi ve iletişimi kendine uğraş edinmiş Cemal Bali Akay, Ozan Çınar, Ayşegül Devecioğlu, Orhan Duru, Sezer Duru, Ferit Edgü, Haydar Ergülen, Ayhan Geçgin, Ahmet Güngören, Hüseyin Kıran, Ferhat Özkan, Elif Sofya, Mine Söğüt, Latife Tekin, Yalçın Tosun, Ayfer Tunç ve Murat Yalçın'ın yazıları bulunuyor.

"Hâlâ Barbar Mıyız?" kitabı, "kamusallık" gibi belirli bir kavram üzerine odaklanmak yerine, Lale Müldür'ün "Anne ben barbar mıyım?" kitabındaki "barbarlık" temasının türlü çağrışımlarını irdeliyor. Yazılar, yoksulluktan sınıfsal topluma, kentleşmeden distopik bir geleceğe, yamyamlardan Mayalar'a, bürokratik yaşamın vahşetinden ailenin şiddetini içeren konuları ele alıyor. Kitap ayrıca, barbarı tanımlamaktan öte, Lale Müldür'ün bir etimolog gibi işlediği barbarlık/dilsizlik problemini aşmaya yönelik öneriler de sunuyor.

Edebi Şeyler tarafından, İstanbul Bienali'nin katkılarıyla yayımlanan 'Hâlâ Barbar Mıyız?', İKSV Tasarım Mağazası ve büyük kitapevlerinde bulunabilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :