13. İstanbul Bienali'nin Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 22 Eylül 2014


"Anne, ben barbar mıyım?" başlığıyla, 14 Eylül - 20 Ekim 2013 tarihlerinde Fulya Erdemci küratörlüğünde düzenlenen 13. İstanbul Bienali'nin kitabı yayımlandı.


Bienalin kapsamlı bir dokümantasyonu niteliğindeki kitabın editörlüğünü Fulya Erdemci, yayın yönetmenliğini ise Demet Yıldız üstlendi. LAVA Amsterdam'ın tasarımıyla yayıma hazırlanan 13. İstanbul Bienali kitabı, bienalde yer alan yapıtların biraradalığıyla kurgulanan serginin görsel anlatısının yanı sıra Lale Müldür ve Ahmet Güntan'ın şiirlerini, Alberto López Cuenca, Andrea Phillips, Dan Hind, İlhan Tekeli, Suhail Malik, Suna Ertuğrul, Süreyyya Evren ve Teddy Cruz'un serginin kavramsal sorularını katmanlandıran, kitap için kaleme aldıkları makalelerini içeriyor.

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer 'in önsözüyle açılan kitap,13. İstanbul Bienali'nin küratörü Fulya Erdemci'nin metniyle devam ediyor. Erdemci, hikâyenin kahramanları olarak metnin merkezine sanat eserlerini alıyor ve eserlerin kendi aralarındaki tematik, kavramsal ve biçimsel ilişkileri ayrıca birbirlerine verdikleri referansları öne çıkarıyor. Yazısının ilk bölümünde serginin küratöryel düşüncesi, gündemi ve gramerini açımlayan Erdemci, ikinci bölümde bu fikir ve temaların bienalin beş sergi alanında mekânsal olarak nasıl somutlandığını betimliyor.

13b.iksv.org/kitap adresinden ücretsiz olarak indirilebilen kitabı kütüphanesine eklemek isteyenler, İKSV Tasarım Mağazası ve iksvtasarim.com adresinin yanı sıra Yapı ve Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'tan da temin edebilirler.

Ayrıca, 13. İstanbul Bienali yayınlarından İnci Eviner'in "Ortak Eylem Aygıtı: Bir Etüt" ve Maxime Hourani'nin "Şarkılar ve Yerler" isimli kitaplarına da İKSV Tasarım Mağazası'ndan ve iksvtasarim.com internet sitesinden ulaşılabilir.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 14. İstanbul Bienali , 5 Eylül - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında şehrin farklı noktalarında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :