Issızlığın Ortasında, Aizanoi

Ömer KOKAL / 17 Ekim 2014
Anadolu kıyılarında böylesi onlarca kent var iken, iç kesimlerdeiler bir elin parmaklarını geçmez. İşte Aizonai, görkemli yapılarını koruyabilmiş o ender kentlerin başında geliyor.

"İç Anadolu ile Batı Anadolu sınırına yakın uçsuz bucaksız yaylalığın ortasında bulunan kentin gelişme sebebi, kutsal kent oluşunun yanında, yün, tahıl, şarap üretip satmasıydı."  - Türkiye'nin Antik Kentleri, s. 72 (*)Kütahya yakınlarında bulunan Aizanoi Antik Kenti, çok özel kalıntılara sahip olmasına rağmen, ülkemizin en az bilinen antik kentlerinden biri.

Görkemli antik kent kalıntıları, genellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında karşımıza çıkar. Bunun başlıca sebebi ise o dönemlerde görece daha kolay olan deniz ticaretinin getirdiği zenginliktir. Bugün söz konusu kentlerden geriye kalanları gördüğümüzde, bir zamanlar bilgi ve para konusunda ne kadar zengin olduklarını hemen anlayabiliriz.

Anadolu kıyılarında böylesi onlarca kent var iken, iç kesimlerdeiler bir elin parmaklarını geçmez. İşte Aizonai, görkemli yapılarını koruyabilmiş o ender kentlerin başında geliyor. Aizanoi çevresinde yapılan kazılar, bölgede insan yerleşim tarihinin M.Ö. 3000'lere kadar gittiğini gösterse de, bugün görünen kalıntılar Roma Dönemi'nde inşa edilmiş.* Yaşar Yılmaz'ın yazdığı "Türkiye'nin Antik Kentleri" , ülkemiz sınırları içinde kalan 118 antik kent hakkında bilgiler veren bir kitap. Anadolu'dan Trakya'ya uzanan coğrafyanın antik kent envanterini çıkarmasının yanında, buraları gezmek isteyenlere rehberlik edecek bir kaynak.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :