Ünlü Projelerin Detayları 'Mimaride Işık Vol 2'de İfşa Oluyor

mimarizm.com / 04 Ekim 2012
Ünlü Projelerin Detayları 'Mimaride Işık Vol 2'de Açıklanıyor

KONUŞMACILAR:

Ricardo Mateu |  Foster + PartnersKingston Üniversitesi'nden mezun olan Mateu, birçok uluslararası  mimarlık ofisinde çalışmış ve 2007 yılında Foster + Partners'ın ortakları arasında yer almıştır. Mumbai'deki Worli Mahalaxmi projesinin başında olan Mateu, kariyeri boyunca birçok önemli projede liderlik rolünü üstlenmiştir. Çok sayıda farklı projede çalışan Mateu'nun öne çıkan projeleri arasında Valencia Kongre Merkezi, California Üniversitesi Kütüphanesi ve Repsol Madrid Merkezi bulunmaktadır.


Peter Fordham  |  DHA DesignPeter Fordham, Sydney'den New York'a geniş bir coğrafyada  pek çok projeye imza atmış bir aydınlatma tasarımcısıdır. BFI Imax Cinema, Emirates Palace Hotel (BAE) gibi büyük ölçekli projelerde önemli rol oynamıştır. DHA Design'a katılmadan önce, Hong Kong'taki bağımsız bir aydınlatma danışmanlığı şirketinin başında olan Fordham, hem iç hem dış mekan aydınlatması üzerine çalışmaktadır.


James Marks  |  Wilkonson Eyre Architects2001 yılının Nisan ayında Wilkinson Eyre Architects'e katılan mimar James Marks, köprü projelerinde uzmanlaşmıştır. Öğrenciliğinden bu yana köprü mimarisi ve aydınlatmasına ilgi duyan Marks, ödüllü bir köprü projeleri ekibinde çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok sorunlu alan için çözümler üreten Marks, olağandışı durumlarda tasarım girdilerini mükemmel bir şekilde analiz edebilmesi ve buna yönelik stratejiler geliştirmesiyle de öne çıkmaktadır. Marks, mühendisliğin ve geometrinin, aydınlatma öğesiyle bütünleştirilmesinin köprü mimarisindeki önemini vurgular.


Carrie Donahue Bremner  |  Speirs + MajorAydınlatma tasarımında 16 yıllık tecrübeye sahip Bremner, RMJM'deki deneyiminin ardından, 1998 yılından bu yana Speirs+Major'da aydınlatma tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Mimar kökenli bir aydınlatma tasarımcısı olan Bremner'in aydınlatmaya olan ilgisi; Gateshead Milenyum Köprüsü, Dolder Grand Hotel (Zürih), Gardens by the Bay gibi büyük projelerde yer almasını sağlamıştır.


PROJELER:

Worli Mahalaxmi

Mimari tasarımı Foster + Partners, aydınlatma tasarımı DHA Design tarafından gerçekleştirilen Worli Mahalaxmi, Mumbai'nin en yeni, en büyük ve en prestijli projelerinden birisi. Karma işlevli üç yapı bloğundan oluşan Worli Mahalaxmi; alışveriş, ofis ve konut işlevlerini bir araya getiren tasarımı ile dikkat çekiyor.


Twin Sales KöprüsüMimari tasarımı ve mühendislik projesi ile dikkat çeken İngiltere'deki Twin Sails köprüsü, aydınlatma tasarımı ile de büyük ses getirdi. Kentin simgesi haline gelen köprünün mimari projesi Wilkinson Eyre Architects; aydınlatma tasarımını ise Speirs + Major üstelendi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :