Tasarımın Yeşil Zirvesi "EKODesign Konferansı" 5. Yılında da Dopdolu

mimarizm.com / 09 Mart 2012
Tasarımın Yeşil Zirvesi "EKODesign Konferansı" 5. Yılında da Dopdolu
Konuşmacılar:

Boris Zeisser (Mimar) & Maartje Lammers (Mimar) | 24H Architecture

24H Architecture, 2011 yılında Boriz Zeisser ve Maartje Lammers tarafından Rotterdam'da kurulmuştur. 1963 doğumlu Maartje Lammers 1988 yılında Delft Teknik Üniversitesi'nden mezun olmuştur. 1968 doğumlu Boris Zeisser ise Delft Teknik Üniversitesi Mİmarlık Bölümü'nü 1995 yılında "Onur Derecesi" ile tamamlamıştır. Zeisser ve Lammers, kendi ofislerini kurmadan önce, Erick van Egeraat (EEA), Mecanoo ve Office of Metropolitan Architecture (Rem Koolhaas) gibi önde gelen mimarlık pratiklerinde çalışmışlardır.

24H'nin amacı, kendi belirledikleri her bir başlığın gizli katmanlarını bulmaktır. İhtiyaç programı ve proje alanının yanı sıra, bu keşfedilmemiş katmanlar her bir tasarım için gerekli cevapları ortaya çıkarır. Doğayı farklı temalarla bütünleştirerek, tasarım sürecine ışık tutar. Doğa, hem bu temaları hem de ofisin ulaşmak istediği tüm amaçları kapsar.  Tasarımlarını temalar altında toplayan 24H'nin başlıca temaları şu şekilde sıralanıyor: 

Evrim: Doğa, bizim evrilebilen gezegenimizi ve sürekli değişim koşullarını temsil eder. Tekil mekanlardaki kullanımın zamanla çoklu programlara uyum sağlayabilecek strüktürlerden oluşmalıdır.
Doğallaşmış: Doğanın soyut yorumlarının yapı malzemelerine aktarılması ile ortaya çıkar.
Organizma: Varolan binaların eklemelerle büyütülerek yeni kompozisyonlara dönüştürülmesi.
Art d'eco: Doğa, çevreyi destekleyerek aynı zamanda güzelliği de yaratarak ekolojinin sanatını tasarlamaktır.
Duyarlılık: Doğa duyarlı ve dokunsaldır.  Duyuları uyandırır ve yaşamı boyunca güzel bir şekilde dönüşme yeteneğine sahip omalıdır.
Ladshape: Doğa, dünyanın dinamiklerini ve onun şekillenme yeteneklerini temsil eder. Sıcak volkan, buzullara karşı...

Boris Zeisser ve Maarte Laamers, EKODesign 2012'de kendi oluşturdukları temaların mimari tasarımlarını nasıl etkilediğinden bahsederken, 24H projelerinden örnekler vererek sürdürülebilirliğe ve ekolojik tasarımlara olan yaklaşımlarını aktaracaklar.


Christien Meindertsma (Tasarımcı) | Flocks


Eindhoven Design Academy'den mezun olmuştur. Tasarımları ile sanayileşmede odağın çok dışında kalan süreçleri anlamaya çalışan Christien Meindertsma, ham maddelerin ve ürünlerin yaşam sürelerini incelemektedir. Meindertsma'nın çalışmaları MOMA, V&A ve Cooper Hewitt Design Museum'da sergilenmiştir. Tasarımcının son kitabı "PIG 05049", Dutch Design Awards'ta üç ödüle birden değer görülmüştür.


Francesco Morace (Sosyolog, Yazar, Gazeteci) | Future Concept Lab


Future Concept Lab Kurucu Başkanı Francesco Morace, sosyoloji ve pazar araştırmaları alanında 15 yıldır görev yapmaktadır. İtalyan şirketleri ve yabancı şirketler için stratejik danışman olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde kurslar ve seminerler gerçekleştiren Morace, Domus Academy ve Milan SDA Bocconi Business School'da ders vermektedir. Saygın sosyologlar arasında yer alan Morace, geleceğin modasının yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş ve düşük maliyetli olacağını belirterek bu konu üzerinde çalışmalar yürütmüştür. Başkanı olduğu Future Concept Lab analiz şirketi de bu konuda hizmet vermektedir. Henkel, Philips, Unilever, BMW, Nokia, McCann Erikson, Telekom Italia, IKEA, Coca-Cola, P&G ve Zara gibi ünlü firmaların başarısında rolü vardır.Morace, EKODesign 2012'de ekoloji ve sürdürülebilirlik temalarının sosyal bağlamda etkilerini irdeleyip, gelecekte karşımıza çıkması muhtemel sürdürülebilireğilimlerden bahsedip, aklındaki senaryoları izleyiciler ile paylaşacak.


Hakan Gürsu (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı) | Designnobis


Dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarında çevreci ve vizyoner projeleri ile ödüllere doymayan bir tasarımcı ve Türkiye'nin ilk inovasyon odaklı ürün geliştirme takımının lideri olan Dr. Gürsu, tekneden oyuncağai mobilyadan elektrikli aletlere uzanan çeşitli alanlardaki tasarımları ile bilinen problemlere farklı çözümler üretiyor. Aynı zamanda ODTÜ'de birincilikle bitirdiği bölümde, mezun olduğu tarihten bu yana tasarım öğrencileri yetiştirmeye devam ediyor. Gürsu, tasarımlarında sürdürülebilirliğin yerini, öenimini, nedenini ve örneklerini paylaşacaktır.


Koen Olthuis (Mimar) | Waterstudio


Koen Olthuis (1971), Delft Teknoloji Üniversitesi'nde Mimarlık ve Endüstri Tasarımı okumuş, yüzer yapılar konusunda uzmanlaşmış Hollandalı mimarlık firması Waterstudio'nun kurucusudur. 2007 yılında Time Dergisi'nin listesinde suyla ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle dünyanın en etkili 122. kişisi olarak seçilmiştir. Kentleşme, yer basıncı ve beklenen iklim etkileri nedeniyle deniz kenarındaki ve ötesindeki tasarımlara yönlendireceği düşünülmektedir. Waterstudio.NL  kentleşme ve iklim değişikliğinin yarattığı sorunlar için çözümler geliştirmeye çalışan mimari firmadır. Vizyonları, kentsel çevrede büyük ölçekli projelerin yanı sıra sürdürülebilir, esnek ve ekolojik sorunlara bir çözüm sağlayan projeler yaratmaktır.  Olthuis, EKODesign 2012'de "Çılgın Proje" olarak lanse edilen Kanal İstanbul projesini kendi çerçevesinden, bugüne kadar deneyimlediği suyla bütünleşik yapılar konseptinde irdeleyecek.


Matthijs van Dijk (Tasarım Mühendisi) | NWXSE


Matthijs van Dijk, Makine Mühendisliği eğitiminin ardından Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde mekatronik ve robotik alanında yüksek lisans derecesi aldı. Endüstriyel tasarıma olan ilgisi nedeniyle daha sonra Delft Teknoloji Üniversitesi'nin Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü'nde tüketici ürünleri konusunda post-doktora çalışmasını tamamladı. 1992 yılında Amsterdam'da kendi tasarım ofisi KVD reframing'i kurdu. Bir yandan Delft Teknoloji Üniversitesi'nde akademik kariyerine devam eden van Dijk, 2003 yılında aynı üniversitede uygulamalı tasarım alanında profesör unvanı aldı. Prof. van Dijk kendi okulunun yanı sıra, pek çok kürsüde konuşmacı, jüri üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyor. Bu kurumlar arasında kurucusu olduğu Design and Emotion Society de bulunuyor. Prof. Van Dijk'ın Prof. Paul Hekkert ile birlikte yazdığı ‘Tasarımda Vizyon' adlı kitabı geçtiğimiz Haziran ayında BIS Publishers tarafından yayımlandı. Matthijs van Dijk, KVD'nin yanı sıra NWXSE tasarım grubunun da kurucu üyeleri arasında yer alıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :