Designnobis, Çevreci ve İnovatif Çözümleri ile EKODesign'da

mimarizm.com / 05 Nisan 2012

Beşinci yılını kutlayan EKODesign Konferansı'nın konuşmacıları arasında, Türkiye'de ekolojik tasarım alanında öncü projelere imza atan Hakan Gürsu da yer alıyor.

2006 yılında kurduğu Designnobis markasıyla, yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödüle layık görülen tasarımcı, konferansta çevreci ve vizyoner projelerini katılımcılarla paylaşacak.


Designnobis tarafından tasarlanan ekolojik sistemlerden bazıları şunlar:

Naturwall

Naturwall, kullanılmış kahve ve çay bardaklarını, çiçek saksısı olarak kullanan çevreci bir dikey yeşil duvar. On veya daha fazla plastik bardağın toplanıp metal bir plaka sisteminin içine yerleştirilmesiyle oluşan bu sistem, dekoratif olarak kullanılmasının yanı sıra, yaşam alanlarında duvar yerine ayırıcı görevi görüyor. Bulunduğu yerdeki karbon miktarını azaltmayı amaçlarken, plastik atıkların yeniden kullanımını sağlayarak çevre duyarlılığını da vurguluyor. Kutu ambalaja girebilecek ürün, birlikte herkesin kolaylıkla yapabileceği dekoratif ve düşük maliyetli bir çözüm olarak iç mekanları süslüyor.

Aquatrap

Aquatrap, günümüzün su sorununa basit ve çevreci bir çözüm getiriyor. Bu proje, normalden daha az su kullanarak bitkilerin yaşaması için kendi kendine yetebilen bir sistem olarak geliştirildi. Bu sayede, kurak iklimler için veya ileride kısıtlı ve kısa süreli yağmur alacak bölgeler için günlerce kendine yetebilen, sürdürülebilir bir sistem yaratılıyor. Ürünün bir diğer önemli özelliği ise düşük maliyetli basit bir membran sistemi ile çalışması.


Geçtiğimiz aylarda "Çat Kapı" bölümümüze konuk olan Designnobis'i daha yakından tanımak için Hakan Gürsu ile gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu söyleşiye göz atabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :