Tasarım Konuşur 01: Şeffaf Çözümler

mimarizm.com / 16 Şubat 2015
Tasarım Konuşur 01: Şeffaf Çözümler


Güçlü markaları ve yenilikçi çözümleri ile Türkiye'nin lider düzcam üreticisi konumundaki Trakya Cam, TÜYAP'ta gerçekleşecek Unicera Seramik Banyo Mutfak Fuarı kapsamında "Tasarım Konuşur 01 / Şeffaf Çözümler" etkinliğine ev sahipliği yapıyor.


Cam ve ayna ürünleriyle banyo ve mutfak sektörüne de hitap eden Trakya Cam; lider kuruluş temsilcileri, mimar, iç mimar, tasarımcı, akademisyen, öğrenci ve yapı profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşmesi hedeflenen "Tasarım Konuşur" etkinliklerinin ilkini "Şeffaf Çözümler" başlığı ile düzenliyor.

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Studio Nakışçı'dan Tamer Nakışçı ve Koz Suzani Design Inc.'ten Defne Koz 'un konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte, tasarımcıların deneyimleri, tasarım yaklaşımları ve banyo ile mutfak tasarımlarında yeni trendler aktarılacak.

Trakya Cam tarafından düzenlenen "Tasarım Konuşur" etkinliği bundan böyle her yıl, Unicera İstanbul kapsamında yerini alacak.


Program:

14:00-14:30 Kayıt

14:30-14:40 Ebru Şapoğlu
Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü

14:40-15:00 Prof. Dr. Alpay Er | "Tasarıma Ayna Tutmak"
Özyegin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Baskanı

15:00-15:30 Tamer Nakışçı | "Tasarlanmamış"
Disiplinlerarası Tasarımcı, studio/nakışçı Kurucu Ortağı

15:30-16:00 Defne Koz | "Görünmeyen ve 1000 Farklı Yüzüyle Görünen Cam"
Tasarımcı, Koz Suzani Design Inc.

16:00-16:15 Soru-Cevap

16:15-17:00 İkram

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayınız.


Konuşmacılar hakkında:

Prof. Dr. Alpay Er
Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı olarak görev yapan Alpay Er, Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, doktorasını ise endüstriyel tasarımın Türkiye ve diğer yeni sanayileşen ekonomilerdeki gelişim dinamiklerini incelediği tez çalışmasıyla Manchester Metropolitan University'de tamamladı. 2006-2013 yılları arasında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Yaratıcı Endüstriler Konseyi Onur Üyesi olan Prof. Dr. Alpay Er; Red Dot, Red Star China, iF ve Design Turkey gibi çok sayıda tasarım ödülü ve yarışmasının jürilerinde yer aldı. 2011-2013 döneminde International Council of Societies of Industrial Design (ICSID)  Yönetim Kurulunda Türkiye'yi temsilen görev alan ilk üye oldu. Çalışma alanları tasarım is stratejileri, tasarım politikaları ve stratejik tasarım yönetimi ile Türkiye ve diğer yeni gelişen ekonomilerde tasarım tarihi üzerine yoğunlaşmakta olan Prof. Dr. Alpay Er, Halen ICSID Bölge Danışmanı ve Tasarım Vakfı Danışma Kurulu üyesidir.

Tamer Nakışçı
Gelecek için güçlü bir vizyon sahibi olan ve disiplinler arası çalışmalar yapan Tamer Nakışçı, insan, mekân ve obje arasındaki duygusal ve fiziksel etkileşimleri sorgulayan çalışmalarında form, teknoloji ve malzemeyi farklı biçimlerde bir araya getirmektedir. MSGSÜ'nde aldığı Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitiminin ardından, tasarım kariyerine 2004 yılında Milano'da Fiat Advanced Design Concept Lab.'da başladı. 2005'te "888" adlı tasarımı ile Nokia Benelux Design Awards ödülünü kazandı. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından "Avrupa'nın 100 yaratıcı genç yeteneği" arasında gösterilen Nakışçı, tasarımları ile Red Dot ve IF Design Awards gibi birçok ödüle layık görüldü ve dünya çapında birçok konferans ve sergide yer aldı. Tasarımcı, ürün tasarımından enstalasyona kadar geniş yelpazedeki projelerine Londra ile İstanbul arasında devam etmektedir.

Defne Koz
Koz Susani Design Inc'in kurucusu olan Defne Koz, çeşitli kıtalara yayılan müşterileri için gerçekleştirdiği uluslararası ödüllü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago'da yürütmektedir. Koz'un tasarım kavramı, İtalyan Tasarım dünyasının gurularından olan Ettore Sottsass stüdyosunda aldığı eğitim ve kendisinde bütünleşmiş olan Türk/İtalyan kültürlerinin karışımından etkilenmektedir. İlgi alanı, dijital ses sistemleri gibi yeni teknolojilerin kullanımını/ara yüzünü/çehresini ‘insancıllaştırmak'tan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanmaktadır. Koz, 2012 yılında İstanbul Tasarım Bienali'nin danışma kurulunda yer almış, 2013 yılında Elle Deco International Design Awards Turkiye tarafından Yılın Tasarımcısı ödülüne layık görülmüştür. Domus Academy, Fukui Prefecture, Architectural Association, İstanbul Teknik Üniversitesi, University of Chicago, Belgrad Design Week, Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiş, çeşitli üniversitelerde konferanslar vermiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :