Made in Italy Estetiği Aracılığıyla Sürdürülebilirlik

mimarizm.com / 28 Şubat 2018
Avrupa Tasarım Enstitüsü (IED), Uluslararası Ticaret ve Yenilik bölümü dekanı Andrea Tosi, 1 Mart İtalyan Tasarım Günü vesilesiyle YTÜ Mimarlık Fakültesi'nde "Made in Italy Estetiği Aracılığıyla Sürdürülebilirlik" konulu bir konferans verecek.

Prof. Andrea Tosi'nin "La sostenibilità attraverso l’estetica del Made in Italy" (Made in Italy Estetiği Aracılığıyla Sürdürülebilirlik) başlıklı konferansı, 1 Mart 2018 Perşembe günü 10:00 - 12:00 saatleri arasında YTÜ Mimarlık Fakültesi, Alpay Aşkun Konferans Salonu'nda gerçekleşecek. YTÜ Mimarlık Fakültesi'nden Pınar Sağıroğlu'nun moderatörlüğünü üstlendiği etkinlik, atölye çalışması ve törenle saat 17:30'a kadar devam edecek.

Tasarımda Estetik, Gelenek ve Sürdürülebilirlik
İtalyan tasarımının kökleri sağlam bir sanatsal gelenek ve kültürel referanslarda yatmakta olup, teknik formalitelerden ve ticari verimden ziyade, estetik değerlerle desteklenmektedir. Bu özellik o kadar yaygındır ki, yıllar geçtikçe Estetik aracılığıyla, Gelenek ve Sürdürülebilirlik yoluyla yenilenmesi için geniş bir vizyon oluşturmuştur. Bu bağlamda, Estetik -yeni bir tüketim bilinci yaratmak üzere- üretim sürecinde malzemelerin sürdürülebilirliğini desteklemek için alternatif bir yaklaşım sunuyor. 

Tasarım kültürünün estetik yoluyla sürdürülebilirliğe bakma şekli, bugüne kadar izlenen daha geleneksel sektörel yaklaşımın üstesinden gelen disiplin dışı bir yaklaşımla dönüm noktası oluşturuyor.

Andrea Tosi hakkında:
Prof. Andrea Tosi, user experience design (kullanıcı deneyimi tasarımı) ve bilişsel bilimler alanında bir formasyona sahip. Daha önce tasarımla ilgilenilmeyen alanlarda, tasarım metodolojisinin uygulanması yoluyla dönüşüm süreçlerini teşvik etmeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan yaratıcı ölçümler için öğretim, araştırma, danışmanlık gibi gelişme, yönetim ve eğitim programlarında uzmanlaşmıştır. Markaların ve ürünlerin kimliğini güçlendirmek amacıyla tasarımcılar, şirketler ve ajanslarla birlikte çalışmaktadır. 

Roma Ulusal Araştırma Merkezi (CNR), Roma Psikoloji Enstitüsü ve Milano DARC’da araştırmacı olarak çalışan Tosi, Domus Academy'de 18 yıl boyunca İş Tasarımı Okulu Müdürü olarak görev yapmıştır. Tosi halen, Avrupa Tasarım Enstitüsü (IED)'nin Uluslararası Ticaret ve Yenilik bölümünde dekanlık görevini sürdürmektedir.

PROGRAM

Katılımın serbest olduğu konferansın dili İngilizcedir.  

LCV: eventi.iicistanbul@esteri.it


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :