ICAC 2021: On the Duty and Power of Architectural Criticism

mimarizm.com / 11 Mart 2021
“On the Duty and Power of Architectural Criticism” başlıklı konferans, The University of Texas at Austin ev sahipliğinde 9 - 10 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşecek.

The University of Texas at Austin ev sahipliğinde düzenlenecek “On the Duty and Power of Architectural Criticism” başlıklı konferans, mimari eleştirinin amaçlarını ve yöntemlerini tanımlayan makaleleri arıyor.

"Mimari eleştiri daha iyi yapılı bir çevrenin yaratılmasına yardımcı olmalı mı? Bunun olgusal bir temeli var mı? Mimarlık eleştirisinin bir yapının değerlendirilmesi için kanıt sunma görevi var mı; yoksa mimarların, tasarımları hakkında söylediklerini mi dikkate almalı?

Tüm insan uğraşları gibi, mimari eleştiri de kritik bir durumda. Gerçek mimarlık tanınmak için mücadele ederken, çoğu mimari eleştiri, yalnızca düşük ücretli ve dekoratif bir meşrulaştırma yöntemi. Keskin mimari eleştirinin nadir görüldüğü günümüzde eleştirinin tanımı ise opak hale geldi".

Makale Özetleri

Özetler (en fazla 250 kelime), mimari eleştirinin görevini veya gücünü ele almalı ve her iki durumda da mevcut bir yapının bir analizinin ana hatlarını sunmalıdır. Gönderilecek adres icac2021contributions@gmail.com

Konferans

Kabul edilen makaleler, The University of Texas at Austin ev sahipliğinde 9 - 10 ve 16 - 17 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen çevrimiçi konferansta dört ana konuşma ile sunulmak üzere, yazarları tarafından tamamlanacak.

Organizasyon

Prof. Wilfried Wang

Açılış Konuşmacıları

- Kenneth Frampton, New York City, ABD
- Philippa Tumubweinee, Cape Town, Güney Afrika
- Ruth Verde Zein, São Paulo, Brezilya
- Zheng Shiling, Shanghai, Çin

Konferans Formatı

İki günlük çevrimiçi konferans, dinleyiciler ve konuşmacılar arasında aktif tartışmalara imkan verecek. Sunumlar, bol miktarda tartışma süresi sağlamak için yoğunlaştırılacak. Dört ana konuşmanın yanı sıra, maksimum 16 kısa makale sunulacak. Tüm konferans kaydedilecek ve Youtube’da yayınlanacak. Konferansı takip etmek isteyenlerin (en fazla 300 kişi), 2 Temmuz’a kadar icac2021contributions@gmail.com üzerinden kayıt yapması gerekiyor.

Tarihler

Makale özeti gönderimi için son tarih: 30 Nisan 2021
Kabul duyurusu: 21 Mayıs 2021
Taslak makalelerin teslimi: 30 Temmuz 2021
Düzenlenmiş makalelerin geri dönüşü: 20 Ağustos 2021
Konferans: 9-10 Ekim 2021
Makalelerin Yayınlanması: 2022 Bahar

Bilim Komitesi

Elias Constantopoulos (University of Patras), Manuel Cuadra (Director of CICA, Frankfurt am Main/Lima), Fernando Diez (Summa+, U. de Palermo, Buenos Aires), Hélène Jannière (Université Rennes 2), Li Xiangning (Tongji University, Shanghai), Robert McCarter (Washington University, St. Louis), Valerio Paolo Mosco (IUAV), Louise Noelle Gras (UNAM, Mexico CdMx), Şengül Öymen Gür (Beykent Üniversitesi, Istanbul), Xing Ruan (Shanghai Jiao Tong University), Paolo Scrivano (Politecnico di Milano), Ana Tostões (Instituto Técnico Lisbon), Ruth Verde Zein (U. Presbiteriana Mackenzie, São Paulo).

Destekleyen Kurumlar

- CICA International Committee of Architectural Critics
- Beykent Üniversitesi, Istanbul
- Hellenic Institute of Architecture, Athens
- Instituto Superior Técnico, Lisboa
- Istituto Universitario Architettura Venezia
- Shanghai Jiao Tong University
- Tongji University, Shanghai
- Universidade Presbiteriana Mackenzie, São Paulo
- IIEs, Universidad Nacional Autónoma de México
- University of Patras
- The University of Texas at Austin
- Washington University, St. Louis

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :