HERITAGE İSTANBUL 2018

mimarizm.com / 04 Nisan 2018
Restorasyon, arkeoloji ve müzecilik teknolojilerini aynı çatı altında buluşturan HERITAGE İSTANBUL fuarının üçüncüsü, 12-14 Nisan 2018 tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

TG EXPO tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle 12-14 Nisan 2018 tarihlerinde üçüncüsü düzenlencek olan HERITAGE İSTANBUL fuarı, tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik kurum ve kuruluşlar ile sektör tedarikçilerini bir araya getirecek. 

100’ün üzerinde firmanın katılımıyla gerçekleşecek olan HERITAGE İSTANBUL 2018’in ana başlıkları; restorasyon, arkeoloji ve müzecilik alanındaki yeni teknolojiler. Her yıl artan bir ilgiyle büyüyen fuar, kültürel miras alanındaki sektörel gelişimleri, uluslararası standartları ve bakış açılarını sunuyor.

"Kültürel mirasa sahip çıkan ve bu bilincin gelişmesine imkan veren fuar"

HERITAGE İSTANBUL 2018 programı, TG Expo Genel Müdür Yardımcısı Nergis Büyükkınacı, Heritage İstanbul Proje Yaratıcısı ve Yöneticisi Murat Akan, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Başkanı Suay Aksoy, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Kurucusu, Kültür Tarihçisi ve Arkeolog Nezih Başgelen'in katılımı ile 3 Nisan Salı günü İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Nezih Başgelen, Suay Aksoy, Murat Akan, Nergis Büyükkınacı

2015 yılında 5000’nin üzerinde, 2017'de ise 7500 ziyaretçiyi ağırlayan HERITAGE İSTANBUL’un bu yıl da büyük ilgi görmesi beklediklerini belirten TG Expo Genel Müdür Yardımcısı Nergis Büyükkınacı, “TG Expo olarak 2008 yılından bu yana uluslararası fuarcılıkta edindiğimiz tecrübeleri ve uluslararası standartları Türkiye’ye getirmek amacıyla, geçtiğimiz yıl yurtiçi fuarcılık sektörüne giriş yaptık. Portföyümüze aldığımız fuarlar arasında Heritage İstanbul gibi kültürel mirasa sahip çıkan ve bu bilincin ülkemizde gelişmesine imkan veren bir fuarın olması oldukça gurur verici. Kültürel mirasın korunması konusunda fuarların çok büyük önemi olduğuna inanıyoruz.” dedi.

HERITAGE İSTANBUL 2018’in restorasyon, arkeoloji ve müzecilik konusunda uluslararası isimleri bir araya getirmesinin sektör açısından büyük önem taşıdığını belirten TG Expo Heritage Projeleri Müdürü Murat Akan, “Bu yıl dünyadan ve Türkiye’den yaklaşık 70 konuşmacıyı ağırladığımız dolu dolu bir program hazırladık. Heritage İstanbul önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da konferansları, workshopları, etkinlikleri, Türkiye’den ve dünyadan duayen isimlerin katılımı ile sektörün gelişimine büyük destek verecek” şeklinde konuştu. 

“Petra’nın Babası” İstanbul'da...

Fuarla eş zamanlı düzenlenecek konferans, panel, atölye ve miras sohbetlerinin konuşmacıları arasında şu isimler yer alıyor:

- AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcıs, Elçi, Müşteşar Gabriel Munuera Vinals
- Restorasyon alanında Türkiye ve İtalya işbirliğinin en önemli aktörlerinden Assorestauro’nun Başkanı Alessandro Zanini
- Film restorasyonu konusunda önemli çalışmalar yürüten L’Immagine Ritrovata Direktörü Davide Pozzi
- Petra Antik Kenti için tasarladığı GIS Sistemi ile “Petra’nın Babası” olarak bilinen Prof. Dr. Talal Akasheh
- Müzelerde ziyaretçi deneyimini teknoloji ile farklılaştıran Historic Royal Palaces’ın Yaratıcı Yapımcısı Tim Powell 
- Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) İngiltere Başkanı Tonya Nelson
- ICOM Gürcistan Başkanı ve Gürcistan Müzeler Birliği İcra Kurulu Üyesi Inga Karaia
- Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Başkan Yardımcısı Rohit Jigyasu
- "Müze ve Mimari Oturumu" konuşmacıları Han Tümertekin, Kerem Erginoğlu, Sinan Genim
- İstanbul Tarihi Alanları Alan Başkanı Halil Onur
- İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Zeynep Eres
- Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Özyar
- Koleksiyoner Mehmet Çebi
- Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Başkanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu
- Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :