HERITAGE 2015: Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları

mimarizm.com / 12 Aralık 2014
HERITAGE 2015: Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları

HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları, 5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek. Fuara eşlik eden konferansların teması, "Yeni Perspektifler, Yeni Teknolojiler, Yeni Uygulamalar" olarak belirlendi.


            


Arkeoloji ve restorasyonda yeni teknolojiler, onarım ve sergileme tekniklerini mercek altına alacak olan HERITAGE 2015,  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun destekleriyle düzenleniyor.

Türkiye'nin kültürel mirasla ilgili sektör liderlerinin buluşma noktası olması hedeflenen HERITAGE 2015, sosyal adalet ve kültürel paylaşımın güçlendirilmesi için müzelerin platform olarak kullanılması üzerine olan çalışmaları ile gündeme imzasını atan Kopenhang Müzesi eski direktörü Jette Sandahl; Arkeometri, inorganik ve organik ürünlerin restorasyonu uzmanı Vittorio Bresciani; İspanya'da müzecilikte devrim yapan Çek mimar Boris Micka; Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından yılın en iyi müzesi seçilen Baksı Müzesinin kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan; dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan Kanada Lord Vakfı sergiler bölümü başkan yardımcısı Maria Piacente; Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi-ICOMOS Kanada eski genel sekreteri Dinu Bumbaru ve dünya çapında işlere imza atan mimarımız Emre Arolat gibi isimleri ağırlayacak.


"Alldesign İstanbul" Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı ve Tasarım Konferansları ile bilinen All Fuarcılık , "HERITAGE 2015" Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları ile yeni bir etkinliğe imza atıyor. Ülkemizdeki tarih ve sanat varlıklarının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurumlar ile ilgili tedarikçilerin bir araya getirilmesini amaçlayan buluşma, 5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Marmara Belediyeler Birliği, ICOMOS Türkiye, Europa Nostra ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen organizasyonda; Türkiye'de ‘Kültürel Miras' eğitimi-yönetimi, belgelemede yeni yöntemler, sergilemede ve teşhirde yeni araçlar, arkeolojide yeni teknikler, konservasyon ve restorasyon teknikleri, yeni uygulamalar ve müzecilik teknolojileri gibi ana başlıklar yer alıyor.

HERITAGE 2015 ayrıca, moda tasarımcısı Hatice Gökçe'nin "Leather Age Anatolia" adlı fotoğraf sergisi organizasyonu renklendirecek.

Etkinlikte, güçlü bir konferanslar dizisi de programlandı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 'ne bağlı birimler 9 konu başlığında sunum yapacak. Türkiye'de kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve kamuoyuna sunulmasında bakanlık tarafından nasıl irdelendiğini ortaya koyacaklar. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bir sergi ve 2 seminerle fuardaki yerini alacak. Dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan Lord Vakfı, Europa Nostra ve Dünya Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS ve Dünya Müzeler Konseyi ICOM, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği de HERITAGE 2015'e destek veren önemli kurum ve kuruşlar arasında yer alıyor. 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, İBB iştiraki BİMTAŞ, Orman ve Su İşleri Bakanlığı-Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve sektör temsilcisi firmalar stand katılımlarıyla HERITAGE 2015'te yer alıyor.

Geçmişe gelecek sağlamak

Restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörlerinin ilk kez bir arada ve önemli bir platformda buluşacağına dikkat çeken All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan , "Ülkemiz tarih konusunda büyük bir potansiyele sahip fakat sektörel gelişiminin henüz başında olması nedeniyle her üç konuda ne yazık ki ayrı birer fuara sahip olabilecek gücü ve oluşumu henüz bulunmuyor. Bu nedenle biz Türkiye'de bu üç sektörü bir araya getirip "Kültürel Miras" adı altında topladık. Böyle bir fuar ve konferans, Türkiye'de bir ilki temsil edecek." dedi.

Dünyayı etkileyen isimler HERITAGE 2015'te...

HERITAGE 2015, Türkiye'den ve dünyadan müzecilik, restorasyon ve arkeoloji alanında etkili isimleri, yeni akımları ve teknolojik yaklaşımları tartışmak üzere konuk edecek.

Heritage 2015'in dikkat çeken isimlerinden biri, geleneksel olmayan akademik geçmişi ile müzecilik alanında şiirsel, psikolojik ve duygusal bir yaklaşımla müze çalışmalarını yorumlayan Jette Sandahl. Kopenhang Müzesi eski direktörü, müzebilimci Sandahl; sosyal adalet, kültürel paylaşımın güçlendirilmesi için müzelerin platform olarak kullanılması üzerine yeni paradigmalar geliştiren çalışmaları ile tanınıyor.

Doğal afetler, silahlı çatışmalar ya da modern metropolün gelişimi gibi sıradışı durumlar çerçevesinde kültürel mirası korumak konusuyla ilgilenen Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS Kanada eski genel sekreteri ve Montreal Miras Vakfı direktörü Dinu Bumbaru, mimarinin tüm alanlarını kapsayan çalışmaları ile dikkat çeken ICOMOS Yöresel Mimarlık Komitesi  Başkanı mimar Gisle Jakhelln ve dünyada kültür varlıklarına yönelik destek sağlayan ve ülkeler düzeyinde yardım yapan Kanada Lord Vakfı Sergiler Bölümü Başkan Yardımcısı Maria Piacente de konferansın merakla beklenen isimlerinin başında geliyor.

Arkeometri, inorganik ve organik ürünlerin restorasyonu uzmanı Vittorio Bresciani, Türkiye'de ve dünyada iz bırakan projelere imza atan Emre Arolat Architects'in kurucu ortağı Emre Arolat, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ‘Yılın En İyi Müzesi' ödüllü Baksı Müzesi'nin kurucusu Prof. Hüsamettin Koçan, gelişmekte olan teknolojileri kullanan medya tabanlı sahneografi, anlatı mekanları ve interaktif uygulamalar ajansı Tamschick Media+Space'in kurucusu Mark Tamschick ve uluslararası sergi tasarımı alanında lider olarak kabul edilen Atelier Brückner'in kreatif yönetmeni, sahneograf Prof. Dr. Uwe Brückner de konferansa konuşmacı olarak katılarak, kendi alanlarındaki yeni perspektifler, teknolojiler ve uygulamaları ziyaretçiler ile paylaşacak.

Atina'dan Pire Sualtı Antik Çağlar Müzesi çalışmaları ile gündeme gelen arkeolog-sanat tarihçisi Marlen Mouliou, "Suriye'de Eski Eserlerin Koruması ve Konservasyonu" tezi ile eğitimini tamamlayan Danimarka - Moesgaard Müzesi'nden konservatör Helle Strehle, ICOMOS Türkiye'den Prof. Dr. Can Binan, Dr. Gülsün Tanyeli, Europa Nostra Türkiye adına Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy, Yrd. Doç. Dr. Alessandra Ricci, arkeoloji konusunda Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Mahmut Drahor, Nezih Başgelen, "Taşınır Vakıf Kültürel Mirası" konusunda Suzan Bayraktaroğlu, Europa Nostra 2012 ödüllü "Milet İlyas Bey" projesinin mimarı Cengiz Kabaoğlu, "Müzeler için Dijital İletişim Stratejileri" konusunda çalışan Elif Ç. Artan ve Elif Koçak etkinliğin diğer konuşmacıları arasında yer alıyor.


Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :