“Geçmişten Geleceğe Katar Mimarisi”

mimarizm.com / 20 Şubat 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı 21 Şubat Çarşamba günü “Geçmişten Geleceğe Katar Mimarisi” başlıklı konuşması ile İbrahim M. Jaidah'ı konuk edecek.

Katar’ın son çeyrek asrında ülkenin yerel mimari dağarcığıyla modern hareketi yorumlayan yeni mimari hareketine öncülük eden İbrahim M. Jaidah, 1991’den bu yana Orta Doğu ve Güney Doğu Asya genelinde, örneğine ender rastlanacak bir üretkenlikle, yüzlerce projeyi yönetmiştir. Kültürel farkındalık ve yerel kimliğin çağdaş eğilimlerle yaratıcı diyaloglar kurmak üzerine odaklanan mimari yaklaşımı, İbrahim M. Jaidah’ı ayrıca bir mimarlık tarihi çalışması yapmaya sevk etmiş; “History of Qatari Architecture” başlıklı kitabını 2010 yılında yayınlamıştır.

İbrahim M. Jaidah dünya genelinde uluslararası toplantı, seminer ve yayınlara yaptığı katkılara ek olarak ülkesinde Katar Yeşil Yapılar Konseyi’nin kurucu ortak üyesidir. 2005 yılında Katar Devleti Teşvik Ödülü alan Jaidah, mimarlık alanında uluslararası birçok ödül kazanmıştır ve Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin önde gelen destekçileri arasındadır.

Katar’daki mimari gelişimin dünya çapında saygın bir yere ulaşmasını ve sürdürülebilir mimarinin Körfez bölgesinde en iyi örneklerinin verilmesini kendi pratiğinde öncelik olarak gören Jaidah, aynı zamanda Türkiye’deki Katar Büyükelçiliği yapısının da mimarıdır.

İbrahim M. Jaidah'ın “Geçmişten Geleceğe Katar Mimarisi” (Qatari Architecture: From Past to Future) başlıklı konuşması 21 Şubat 2018 Çarşamba günü 18:00'de Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda izlenebilir.

Söyleşi tüm katılımlara açıktır. Konuşma dili İngilizce’dir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :