Atilla Yücel Mimarlığındaki Güzergâh ve Duraklar

mimarizm.com / 28 Eylül 2017
Bodrum Mimarlık Kitaplığı’na konuk olan Atilla Yücel, yazmak ve tasarlamak üzerinden tarif ettiği mimarlık etkinliğindeki “güzergâh ve durakları” aktarırken, Türkiye’de çağdaş mimarlık düşüncesinin izleğini de yansıttı.

Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu | MArS - Mimarlar'ın kurucusu Atilla Yücel, “Mimarlık Bir Meslek Değildir” başlıklı konuşmasıyla 16 Eylül 2017 Cumartesi günü Bodrum Mimarlık Kitaplığı’na konuk oldu. Yücel, elli yılı aşan pratik ve düşünsel üretimini etkileyen, şekillendiren, hatta yer yer yeniden kurgulamaya yönelten unsurları tarif edip tartıştığı sunumunda, Türkiye’de çağdaş mimarlık düşüncesinin izleğini de yansıttı.

Atilla Yücel

Yazmak ve tasarlamak üzerinden tarif ettiği mimarlık etkinliğindeki “güzergâh ve durakları” dört başlık altında aktaran Yücel; yer-davranış-morfoloji, konvansiyonlar ve tipoloji bağlamında ev, dil ve düzen ile sürdürme/var olanı tasarlama şeklinde tarif ettiği üretiminin düşünsel arka planı ile üstlendiği projeler arasındaki etkileşimi yorumladı.

Atilla Yücel

Çağdaş mimarlığı gündeme taşıyan etkinlikler dizisi

2017-2018 döneminde Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda (BMK) gerçekleşecek etkinliklerden ilki olan Atilla Yücel söyleşisi, Türkiye’de çağdaş mimarlığın geride bıraktığı süreçler ile güncel ve gelecekteki yönelimin yeni perspektiflerle nasıl ele alınabileceğine de ışık tuttu. Bu doğrultuda önümüzdeki dönem, başta modernleşme söylemi ve pratiği olmak üzere bir dizi temayı tartışan BMK buluşmaları düzenlenmesi planlanıyor. Yıl içerisine yayılan buluşma ve söyleşilerin yanı sıra Mayıs 2018'de Türkiye ve yurtdışından katılımcılarla uluslararası bir çalıştay gerçekleştirilecek.  

2015 yılında Suha Özkan tarafından açılan BMK, hâlihazırda sahip olduğu kitap, dergi ve belge koleksiyonunu araştırmacıların, uygulamacıların ve öğrencilerin serbest erişimine açarak, özellikle genç nesil akademisyenlerin üretimlerini destekliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :