Commons & Communities İstanbul Mimarlık Paneli

mimarizm.com / 28 Eylül 2022
Commons & Communities İstanbul, Dünya Mimarlık Haftası Paralelinde 6 Ekim’deki seminer ile Salt Galata’da başlıyor.

Commons & Communities İstanbul Seminer Programı

6 Ekim’de Salt Galata’da bir seminerle başlayacak olan Commons & Communities İstanbul programı; mimarlığın; çağımızın zorluklarına farklı coğrafyalarda nasıl yanıt verdiğine dair interaktif bir öğrenme ve etkileşim platformu oluşturmayı hedefliyor. Brezilya’dan, Danimarka’dan ve Türkiye'den mimarları üç tema altında bir araya getirecek seminer, Salt Galata Atölye 2'de başlayacak.

Seminer dili İngilizce’dir ve seminere katılım ücretsizdir.

Seminer Programı

1. Oturum: 11:00 - 12:30

Kültürel Coğrafya ile Diyalog İçinde Olan Mimarlık başlıklı ilk oturumda:

Salon’un kurucusu Alper Derinboğaz, İstanbul Kent Müzesi üzerinden bugünün müze kavramını; sosyal etkileşim ve gelişimi güçlendiren yaşayan bir kültürel merkez olarak yeniden düşünmeye odaklanacak.

Han Tümertekin; 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali için Han Tümertekin ve Proje Ortakları tarafından tasarlanan Side by Side (Yan Yana) üzerinden, (Mekanı Hareket Oluşturur, Jensen, 2009) su kenarlarında bir arada yaşama potansiyellerine odaklanacak.

SO? kurucuları ‘Hope On Water’ projesi üzerinden, disiplinlerarası bir eğitim yaklaşımı sunarak acil durumlar için konut geliştirme temasına odaklanacak.

Yahşibey Tasarım Çalışmaları #49 Ekibi, bu sene Nevzat Sayın ve Herkes İçin Mimarlık Derneği ile birlikte, Yahşibey'deki iki adet terk terk edilmiş köy okulu için geliştirdikleri ‘gerçekleştirilebilir’ tasarım önerilerini sunacaklar.

Kopenhag merkezli 3XN'in kıdemli ortağı ve proje yöneticisi Mimar Thomas Käszner, 3XN projeleri üzerinden mimarinin şekillendirdiği insan davranışlarına odaklanacak.

2. Oturum: 13:00 - 14:30

Kolektif Üretim Üzerinden Şekillenen Mimarlık başlıklı ikinci oturumda:

Elif Çeçen ve Zeynep Tümertekin, Üçüncü Mekan üzerinden; çeşitli komünitelerle birlikte sürekli gelişen bir kamusal alan yaratmaya odaklanacak.

Aarhus Mimarlık Okulu’nun Küratörü ve Sergi Yöneticisi Mimar Karen Kjaergaard, ONSITE Mimarlık Galerisi üzerinden, ortak bir katılım ve performans stratejisi altında mimarlığın küratörlüğüne odaklanacak.

Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar, Palanga Sanat & Mimarlık Köyü üzerinden; sanat, tarım ve gündelik hayatı kapsayarak bütüncül bir kültür yaratan kolektif mimarlık metodolojisine odaklanacak.

Boğaçhan Dündaralp ve Tülay Atabey, İlya’nın Kuzguncuk Bostanı üzerinden; dayanışmanın, kamusal alanı yeniden kazanmak için nasıl güçlü bir rol oynadığına odaklanacak.

3. Oturum: 15:00 - 16:30

Komüniteleri Güçlendirmek İçin Mimarlığı Yeniden Öğrenmek başlıklı seminerin üçüncü oturumunda:

ŞANAlarc kurucuları Alexis Şanal ve Murat Şanal, Kütahya Çamlıbahçe Pazaryeri projesi üzerinden; kentsel aktivitelerin oluşturduğu günlük yaşam ritimlerinin, kent kültürünü zenginleştirmeye olan etkisine odaklanacak.

Danimarka merkezli Mimar Erik Juul, komüniteler için mimarlık yaklaşımını; evsizler için konut tasarlamak ve ortak aktivite alanları yaratmak üzerinden anlatacak.

Superpool Kurucu Ortağı Gregers Tang Thomsen, şehre üç yaşındaki bir çocuğun yüksekliğinden bakıp, görüş açımızı değiştirerek kamusal alanda kapsayıcı bir yaklaşım yaratmaya odaklanacak.

Tabanlıoğlu Mimarlık Ortağı Melkan Gürsel, yerel kültürün özgün değerlerini kullanarak kırsal kesimde kadınların güvenini, paylaşımını, öğrenmesini ve üretimi teşvik etmeye odaklanan Baksı Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi projesinin gelişimini paylaşacak.

Danimarka Teknik Üniversitesi'nde akademik çalışmalarını sürdüren, LABMOB'un eski CEO'su Doç.Dr. Victor Andrade, Brezilya'daki favelalar için akıllı mobilite çözümleri yaratmaya odaklanacak.

Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi

Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye tarafından yürütülen ve küratörlüğünü In-Between Tasarım Platformu’nun üstlendiği Commons & Communities Global Mimarlık Sergisi, Salt ev sahipliğiyle 6 Ekim - 6 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında İstanbul'da gerçekleşecek.

Brezilya, Çin, Danimarka, Türkiye ve Baltık ülkelerinin (Estonya, Letonya, Litvanya) farklı çözüm önerilerini ve bakış açılarını bir araya getirmeyi amaçlayan Commons & Communities Sergisi, 2023 yılında Kopenhag'da düzenlenecek olan 28. UIA Dünya Mimarlık Kongresi için bir açık hava sergisine dönüştürülecek.

In-Between Tasarım Platformu’nun kürasyonu; karar verme süreçlerine farklı sesleri dahil eden global eğilimlere cevap vererek, ‘ortak yaşam kültürü’ne odaklanıyor. Günümüzde kullanıcı; tasarım sürecinin başında yer alarak, tasarımı fiilen tamamlayan, aktif ve dahil olan bir profil haline geliyor. Böylece ‘son kullanıcı’ kavramı değişiyor. Bu demokratik yaklaşım, “toplum için tasarlamak” algısını “birlikte tasarlamak” olarak dönüştürüyor.

Günümüzde mimar; komünitelerin yaşamak istediği alanları inşa etmelerine yardımcı olan, disiplinlerarası diyaloglar yaratan bir danışman ve kolaylaştırıcı olarak öne çıkıyor.

Tüm bu değişen küresel dinamikler kapsamında, Commons & Communities İstanbul Sergisi için seçilen projeler, mimarlığı; gezegenimizdeki tüm canlı organizmalara saygı duyarak, toplumu kolektif bir şekilde dönüştüren güçlü bir araç olarak yansıtıyor.

Projeleri Sergilenen Mimarlar:

Atelier d'Architecture Autogeré, Birgitte Kirkhoff, Roskilde Çağdaş Sanat Müzesi, Boğaçhan Dündaralp ve Tülay Atabey, Crossboundaries Design Studio, Elif Çeçen & Zeynep Tümertekin, Emmanuel Pratt, Sweet Water Foundation, Erik Juul, Erginoğlu & Çalışlar, Han Tümertekin, Henrietta Palmer, Victoria Mzenge Women, Isabel Berglund, Guto Graciano, Rua Project, Guto Santos, Karen Kjaergaard, Aarhus Mimarlık Okulu, Nevzat Sayın, Sophia Jerram, Letting Space, Salon Alper Derinboğaz, ŞANALarc, SNE Architects, SLA, SO?, Superpool, Tabanlıoğlu Mimarlık, Thomas Käszner, 3XN, Victor Andrade, LABMOB, Yahşibey 49, Zuo Jing Studio

Seminere kayıt ve katılım için tıklayın

*

Commons & Communities İstanbul Programı Dünya Mimarlık Haftası paralelinde, Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye yürütücülüğünde; In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde; Danimarka Kültür Bakanlığı, Danimarka Sanat Vakfı, Danimarka Dışişleri Bakanlığı ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği desteğiyle; Salt ev sahipliğinde, Technowood’un sergi prodüksiyonu ve Samsung'un teknoloji partnerliği ile gerçekleştiriliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :